Doğru Saç Modeli Seç; Olduğundan Yaşlı Gösterme!

Paylaş

Saç kesiminiz, tarzı ya da rengi belki de  genç görünmeniz için size köstek oluyor.  Görünen yaşınızdan yıllar eksiltmek için aşağıdaki uyarıları dikkate alın:

İstediğiniz kadar yaşlanma durdurucu (anti-aging) cilt ürünlerini istifleyin iş gerçek yaşınızdan 10 yıl daha yaşlı–ya da genç- görünmeye geldi mi bütün fark saçlarınızdır. “Saçınız insanların sizinle karşılaşınca baktıkları ilk şeylerden biridir,” diyor Brad Jhones, Saks Fifth Avenue’deki Salon ve Spa’nın Renk Direktörü. Peki, gözlerinizdeki kaz ayaklarınız? Saçlar kadar değil.

Ve biz yalnızca griler konusunda konuşmuyoruz. Aslında, gri saç doğru şekil ve tarzda kesildiğinde gençlik dolu olabilir. Bu arada da gerçekten tatlı kahverengi, sarı ya da kızıl saçlarınız bile olsa kötü bir saç kesimi sizi yaşlı gösterebilir.

Kadınların saçlarıyla ilişkili olarak yaptığı en büyük yanlışları –monoton renkten ağır stillere kadar- ortaya çıkarıyoruz. Bizim uzman ipuçlarımızı takip edin ve daha genç görünmeye başlayın.
saca-dugum.jpg
Yanlış Saç Kesimi

Eğer saç kesiminiz çok düzse, çok ağırsa ya da yüzünüze yakışmıyorsa, olasılıkla yüzünüze fazladan yaş ekliyordur. “Yaşlandıkça saçlarınızın kısalması gerektiği bir numaralı kuralını izlemiyorum,” diyor Nick Penna, Boston’daki SalonKapri’nin sahibi ve lider stilisti.

“Kesim ve tarz uzunluktan daha önemli.”

Saçınız ister kısa ister uzun olsun, Penna yüzünüzü bölen katlı kesimi öneriyor. “Saçınız yüzünüzü yumuşak bir şekilde çerçeveler,” diyor. Eğer kahkül istiyorsanız, uzun, dağınık  parçaları öneriyor. “Çok genç bir görünüş verir,” diyor. “Ve hatta bazı alın kırışıklıklarını bile kapatabilir.”

Çok Gergin, Sıkı Bir Saç Modeli

Saçlarınızı at kuyruğu ya da topuz için sıkı bir şekilde geriye çekmek anlık olarak sizi genç gösterebilir (yüz gerdirme misali) ancak bu tarzlar aynı zamanda yüzünüzdeki her çizgiye ve noktaya dikkat çeker. Saçlarınızı geride kullanabilirsiniz ancak gevşek tutun,” diye öneriyor Penna.

“Bazı saç tellerinizin yüzünüzün etrafına düşmesine izin verin. Daha da hata kapatan bir tarz için saçlarınızın yalnızca bir kısmını yukarı toplamaya çalışın; yarısı yukarda, yarısı aşağıda süper olur”

diyor Penna. “Basitçe bazı saçları yüzünüzün yanına çekin ve geride tokalayın.”

Modern Bir Görünüş

Eğer yirmi yıldır aynı saç kesimini kullanıyorsanız, şimdi değiştirme zamanı olabilir. Farrah Fawcet ve Rachel’inzamanında harika saç kesimleri vardı ancak şimdi onlar bayat ve eski moda, yaşlı olmanın anahtar sözcüğü. “Modern tarzlar kadınların saplanıp kalmadıkları tarzlar,” diyor Penna.

Bununla birlikte, eğer görüntünüz klasikse onu her zaman kullanabilirsiniz. “ Carolina Herrera ve Anna Wintour gibi birini düşünüyorum,” diyor Penna. “Saçları karizması. Klasik ve zamansızsa ve iyi taşıyorsanız kullanışlıdır da.”

Stilistinize dürüst görüşlerini sorun ve bir güncelleme düşünün.

Çatallanmış Uçlar

Saçınızın kalitesi kesim ve tarz kadar önemli diyor Penna. Kıvır kıvır, yıpranmış, hasarlı saçlar saçınızı ve sizi yaşlı gösterir. Çatallı uçları uzak tutmak için saçlarınızı düzenli  olarak her altı-sekiz haftada bir düzelttirin. Kesimler arasında Organix Coconut Milk Anti-Breakage Serum gibi bir ayrık uç serumu kullanın uçları ısıyla şekillendirme hasarından korumak, saçınızı nemli tutmak ve kıvırcıklığı kontrol etmek için.


Monoton Saç Rengi

“Saçınızın ne renk –sarı, kahverengi, kızıl ya da hatta gri- olduğu önemli değil eğer kesintisiz tek bir renkse, sizi yaşlı gösterecektir. Monoton hiç kimsede iyi durmaz,”

diyor Johns. “Bir peruk ya da miğfer gibi durur, o da yaşlı gösterir.” Saçınızı bir kuaför salonunda boyattıysanız  üç beğendiğiniz renkte üç de beğenmediğiniz renkte resim getirin bir dahaki randevunuzda diye öneriyor Johns. “Renklendiren insanlar görseldirler,” diye açıklıyor. “Onlara iç tasarımcılar gibi davranmalısınız.” Ve eğer saçlarınızı evde boyuyorsanız gerçekte istediğinizden bir ton daha açık bir rengi seçmenizi öneriyor.  “Saçınızın farklı bölümleri farklı miktarda renk alarak hacim verecektir” diyor.

Yüzünüzün Etrafında Yanlış Renk

Saçlarınızda açık ve koyu gölgeler varsa bile onların stratejik olarak yerleştirilmeleri gerekir. “Saç rengi yüzünüzün çevresinde ve tepede en parlak ve alt kısımda daha koyu olmalıdır,” diyor Johns. Parlaklık cildinizi sıcak ve gençlik dolu gösterir ve renk doğal olarak ortaya çıkan değişimleri taklit eder. “Bir aydır plajda olan küçük bir çocuğun saçları gibi,” diyor Johns.

Soğuk -Tonlu Gölgeler

Şimdi parlak bölümlere gereksiniminiz olduğunu bildiğinize göre, doğru tonu seçmek isteyeceksiniz.

“Gölgeleriniz ne kadar sıcak renklerse o kadar daha genç görünürsünüz,”

diyor Johns. “ Eğer sarışınsanız, beyaz saç enteresan olabilir ama genç göstermez –altın rengi saç gençlik çağrıştırır.” Benzer şekilde, kumralların kül renkleri yerine karamel tonlarını ve kızıl saçlıların bordo yerine bakırı yeğlemelerini öneriyor. “Sıcak, baharatlı renkleri düşünün,” diyor. “Soğuk renkler gençlik çağrıştırmaz.”

Saçın yanında makyajı da unutmayın: Yaşa Göre Doğru Makyaj Yapın Işıldayın. 50’den Sonra Makyaj

 

 

Kaynak: Huffington Post

Doğru Saç Modeli Seç; Olduğundan Yaşlı Gösterme!” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!