Türkiye Uyandı ve Kükredi! AKP’nin Hezimeti – Mart 2024 Yerel Seçimi

Paylaş

Ekrem İmamoğlu’nun Tarihi Zafer Konuşması videosu çok ilgi çekiyor:
https://youtu.be/2E_r3jAzjZc

Ekrem İmamoğlu’ndan Tarihi Zafer Konuşması! İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, 31 Mart 2024 Yerel Seçimlerinde kazandığı zaferin ardından Saraçhane’de tarihi bir konuşma yaptı. Konuşmasında şu ifadelere yer verdi: "İstanbul kazandı, demokrasi kazandı, Türkiye kazandı!" "Bu zafer, 16 milyon İstanbullunun ortak zaferidir." "Bana bu görevi yeniden tevdi eden 16 milyon İstanbulluya şükranlarımı sunuyorum." "İstanbul’u daha da güzelleştirmek, daha da yaşanabilir bir şehir yapmak için gece gündüz çalışmaya devam edeceğiz." "Birlik ve beraberlik içinde, daha güçlü bir İstanbul için hep birlikte çalışacağız."

Dünya Basınından Yerel Seçim Yorumları: Erdoğan’a Büyük Hezimet

Türkiye’deki yerel seçimleri yakından izleyen dünya medyası, sonuçların Erdoğan yönetimi için büyük bir yenilgi anlamına geldiğini ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun “siyasi muhalefetin parlayan yıldızı” haline geldiğini belirtti.

AKP’nin 22 yıllık iktidarında ilk kez seçim yenilgisi yaşadığı bu yerel seçimler, dünya medyasında da geniş yankı buldu.

Amerikan gazetesi New York Times, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun zaferiyle “siyasi muhalefetin parlayan yıldızı” statüsünü pekiştirdiğini yazdı.

Haberlerde, seçmenlerin ekonomik duruma olan kızgınlıklarının muhalefetin Türkiye genelinde ve özellikle büyük şehirlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın partisine karşı önemli zaferler kazanmasını sağladığı belirtildi. "Çok sayıda Türk, İmamoğlu’nu potansiyel cumhurbaşkanı adayı olarak görüyor" ifadesi de yer aldı.

Associated Press haber ajansı, seçim sonuçlarının büyük şehirleri geri almayı ümit eden Erdoğan için büyük bir darbe olduğunu kaydetti.

AP, seçimlerin Erdoğan’ın popülaritesi açısından da bir sınav olduğunu belirterek, CHP’nin 2019’da Ankara ve İstanbul’da kazandığı zaferlerin Erdoğan’ın yenilmezlik imajını sarstığını yazdı.

‘ERDOĞAN’DAN MEMNUNİYETSİZLİĞİN GÖSTERGESİ’
İngiliz kamu yayın kuruluşu BBC, "Muhalefet tarihi zaferiyle Erdoğan’ı şoke etti" başlıklı haberinde, sonuçların Erdoğan için büyük bir yenilgi olduğuna ve AKP’nin iktidarında ilk kez Türkiye genelinde yenilgiye uğradığına dikkat çekti. BBC, sonucun CHP Genel Başkanı Özgür Özel için ise büyük bir başarı olduğunu vurguladı.

Financial Times, Erdoğan’ın iktidara gelmesinden bu yana en ağır seçim yenilgilerinden birini aldığını ve ekonominin iktidarı en çok zorlayan sorunlardan biri olduğunu belirtti.

Reuters, "Gelecek dönem için bu seçimlerin ne anlama geleceği henüz net olmasa da Erdoğan’ın karşısında en büyük rakip olarak görülen Ekrem İmamoğlu’nun İstanbul’u büyük farkla kazanıyor olması ve Mansur Yavaş’ın Ankara’da yine büyük farkla önde kazanması karşısında Erdoğan’ın bundan sonra nasıl bir strateji uygulayacağı, bu seçim sonucunun nedenini nasıl tarif edeceği izlenecek" diye yazdı.

İngiliz Guardian gazetesi, CHP’nin net bir zaferle iktidara beklenmedik bir darbe vurduğunu ve sonuçların Erdoğan’dan memnuniyetsizliğin bir göstergesi olarak değerlendirildiğini belirtti.

Politico da "Laik muhalefet güçlenirken, Erdoğan’ın büyük yatırım yaptığı İstanbul’daki zafer, geçen yılki genel seçimlerde alınan yenilgi sonrasında ana muhalefeti güçlendirdi" ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!