40 Yaşından Sonra Özgün Bir Tarz Edinin – 6 Püf Noktası

Paylaş

50’lerinde ve 60’larında Ne Giymeli – Bir Olgun Kadın Kılavuzu

Olgun kadınlar özgün bir tarz geliştirmek  için günün pek çok modasından uzak kalmalı. Moda söner ancak tarz sonsuz olduğunu kanıtlamıştır.

Kadınlar 45 yaşını devirdiğinde, moda yönünden bir tür belirsizliğe düştüğünde, uygun bir giyim bulmakta zorlanır, kendini kaybolmuş ya da unutulmuş hissedebilir. Moda trendlerinin çoğu otuzlu yaşlara hitap ediyor ve sonuç olarak da daha önce edinilen stil ve güven hızla kayboluyor. Giysi alışverişi cesaret kırıcı bir hale dönüşüyor.

Bununla birlikte olgunlukla yeni bir şıklık duygusu da gelebilir. Bunun için yeni görünümleri denemek, klasik trendlere güvenmek ve kendine güveni geri getirecek kıyafetler giymek gerekir. Ülkemizde moda ikonu olarak bilinen Nebahat Çehre tarzı ile takdir toplamıştır.

Diğerlerinden Esinlenin

40, 50 ya da 60’lı yaşlardaki birinden esinlenmeye çalışın. Bu bir ünlü ya da arkadaş olabilir. Motivasyonu arttırmak için kadın magazinlerini karıştırın. Hayran olduğunuz (benzer beden şekilli) kadınlar bulun ve ne giydiklerini not edin. 60’lı yaşlardaki Helen Mirren yetişkinler için poster kız oldu ve birçok olgun kadına yeni bulmuş olduğu kendine özgü tarzıyla esin verdi.

Bir arkadaşın ya da bir stil danışmanının  yardımını alın ya da belirli yaş ve beden tiplerine  giyim fikri veren  özellikle  daha olgun kadınlara yönelik bir moda dergilerini okuyun.

Moda Kişiliğinizi Bulun

Her kadın farklıdır. Yansıtacağınız moda kişiliğini hesaba katın. Amaç daha zeki, daha stil, daha renkli ve daha kadınsı görünmek mi? Bu kadının yaşam tarzıyla belirlenir ve şık, akıllı, gündelik ya da spor gibi parçaların tarzı anlamındadır.

Helen Mirren

Yaşlanan Bedenle Barışın

Yaşlanan bedenle barışın ve hatalarını kabul etmeyi öğrenin. Beden şekline uygun olarak giyinmek bir kadının öğrenmesi gereken en önemli derslerden biridir. Diyete gerek olmadan sihirli bir şekilde yılları ve kiloları alır götürür.

Bir kadının saç ve cilt rengi yaşlandıkça değişir. Saç ve cilt tonunuza en iyi uyan özel renk gurubunu öğrenin. Olgun kadınlar gençlik dolu bir sıcaklık veren ve silueti daha ince gösteren mücevher benzeri renkleri giyebilir. Mor, mavi ve kırmızı gurubu renklere ait tonlar özellikle olgun kadınlar için uygundur.

Ters Kural

Geleneği bırakın ve “ters” kuralını deneyin. Son yirmi yıldır bacaklarını pantolonlar içinde gizleyen bir kadın devrimci bir yeni görüntü için elbiseler ve etekler denemeli. Eğer son on yıl düz ayakkabılar giyerek geçmişse bir çift yüksek topuklu giyin ve kıyafetin görüntüsünü nasıl değiştirdiğini görün.

Nebahat Cehre Gundelik

Daha Az Ama Daha İyi Giysiler Alın

Şimdi daha az ama daha iyi giysiler alma zamanı. Ucuz görünen daha düşük kaliteli giysiler almaktan çok iyi kaliteli kumaştan özel dikilmiş giysiler alın.  Alışverişe giderken pahalı görünebilen ama yıpranmadan uzun süre giyilebilecek her kuruşa değen alışverişleri düşünün.

50 ve ötesinde son moda trendlerinin hepsini  takip etmeye çalışmak hata olur. Yaklaşık %70’i klasik ve %30’u moda giysilerin olduğu bir gardrop iyi bir orandadır. Bazı modası geçmiş parçaları daha ısmarlama ve özgün bir görünüş için değiştirin.

Gardrobunuzun esas ürünleri ısmarlama pantolonlar, klasik bir beyaz gömlek her yere giyilebilen bir trençkot ve iyi kalite iyi oturan bir jean içermeli.

Aksesuarlarla Farklı Bir Tarz Yaratın

Aksesuarların gücünü hafife almayın. Eğer bütçe sıkıysa eşarplarla, tablo gibi kolyelerle ya da kalite bir çantayla farklı bir görüntü yaratmak mümkündür. Bunlar aynı zamanda son moda trendleri (mevsimin renkleri vb.)  yansıtmak için de kullanılabilirler. Bir kadının yaşlandıkça beden şeklinin ne kadar değiştiği önemli değil;  kadın hiçbir zaman aksesuar kullanmak için çok şişman ya da çok zayıf değildir.

40’tan sonrası moda trendleri hakkında daha az, farklı bir tarz yaratma konusunda daha fazla düşünme zamanıdır. Coco Chanel’in gözlemlediği gibi “40’ta kadınlar gençliği zarafet, denge ve gizemli albeniyle değiştirmeli….”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!