‘Koyunlardan oluşan bir millet, kurtlardan oluşan bir hükümet doğurur’

Paylaş

‘Koyunlardan oluşan bir millet, kurtlardan oluşan bir hükümet doğurur’

Reza Zarrab ve Amerikan Adaleti

Türkiye’de 17 Aralık rüşvet operasyonunda yakalanıp 70 gün hapis yattıktan sonra serbest kalan işadamı Rıza Sarraf, İran’a yönelik yaptırımları ihlal ederek ABD’yi dolandırmak, bankacılık sahtekârlığı ve karapara aklama suçlamalarından Miami’de tutuklandı. Savcılık Sarraf için 75 yıl hapis istedi. Ülkemizde adaletin suçsuz bulduğu ve hatta devlet yetkililerince ödüller verilen bir işadamının yabancı bir ülkede tutuklanması maalesef tarihe kara bir yaprak olarak geçti. Bu arada Ebru Gündeş’in de olay anında eşinin yanında olduğu öğrenildi. Av. Yıldırım, “ABD’ cumartesi günü gitti. Eşi ve kızı ile tatile gitmişti. KızlarınıDisneyland’a götürmüşlerdi. Orada bir avukat grubumuz var. Rıza beyin yanındalar. Ben de birkaç gün içinde gideceğim. Ben, onlara bilgi sağlayıcı olarak gideceğim. Ben burada anı anına trafiği takip ettim. Böyle bir karar beklemiyorduk. Kendisi de (Rıza Saraf) böyle bir şey beklemiyordu. Eşi ve kızı halen orada Miami’deler; süreci takip ediyorlar. Onların hepsi ticari konular. Hepsi izah edilebilir konular. ABD’nin koyduğu ambargo ile ilgili. Kendi koydukları ve kendi kaldırdıkları ambargoyu sorguluyor. Orada soruşturma varmış zaten. Bizim haberimiz yoktu. Rıza Bey’in de haberi yoktu” şeklinde konuştu.

Tutuklamayı yapan savcının twitter hesabı takipçileri Türklerin akın etmesiyle bir gecede 5 binden 200 bine ulaştı. Savcının yakın geçmişte paylaştığı mesaj yankı getirdi.

Koyunlardan oluşan bir millet, kurtlardan oluşan bir hükümet doğurur

Zarrab Savcı

 

Sarraf’ın tutukluluk haberi çok kısa sürede sosyal medyanın gündemine düştü. Bhara’yı tebrik eden kullanıcılar sevgilerini hem Türkçe hem İngilizce dile getiriyor. İşte o tweetlerden bazıları. Kendisine atılan teşekkür mesajları kimi zaman çok komikti:

  • Parti kur oy verelim @PreetBharara
  • Allah seni başımızdan eksik etmesin @PreetBharara @SDNYnews
  • Aşk bahçemi süsleyen, inci çiçeğim misin? Gecemi aydınlatan ateş böceğim misin?@PreetBharara
  • Günaydın savcım, çikolata falan vermeye kalkarsa almayın sakın. Rüşveti genelde bu yolla verir. Başınızı yakmasın @PreetBharara
  • Memur Teoman’i yardimci olarak mutlaka alin yaniniza @PreetBharara @SDNYnews
  • Bak turkiyeye geldin mi otele falan gitmek yok ölümü gor bizde misafir edicem seni. İslama köfte ismarlicam sakaryanin mesuru @PreetBharara
  • Yani yiğit savcı diyor ki, Reza manhattan da Amerikan adaletiyle tanışacak, içimin yağları eriyor @PreetBharara @SDNYnews
  • Hacı ellerine sağlık.Allah ana ya babaya dert vermesin. Çocuklarından guldursun seni.Sen bizi çok mutlu ettin @PreetBharara
  • Are you “paralel”? 😀 @PreetBharara @SDNYnews

 

Bu meyanda sabah gazetesinin Zarrab’ı hala aklama çabaları içerisine girerek amerikan savcıyı ‘paralel’ gibi gösteren sahte fotoğraf yayınlaması rezil olmasına sebep oldu. Okuyucusu hala kalmış ise onları da kandırmaya çalışması ve aptal yerine koyması tepki gördü.

 

Savcının Türk takipçilerine istinaden paylaştığı yeni mesaj da şöyle oldu:

Reza Zarrab yakında bir Manhattan mahkemesinde Amerikan adaletiyle yüzleşecek

Screen Shot 2016-03-22 at 9.42.49 AM

Savcının teklif edilen baklavalara teşekkürü de dikkat çekti.

Türk Hayran: ‘Türkiye’den bir isteğin var mı? Rakı, şiş kebap, halı; iste yeter. Emrindeyiz’

Savcı: Şiş kebabı severim ama sadece görevimi yaptığım için hediye kabul edemem

Savcı Tesekkuru

 

Avrupa’da ismini duyuran savcı, diplomatları, siyasileri ve 2008 küresel krizinin ardından 100’e yakın bankacıyı soruşturdu. Avrupa gündeminde geniş yer alan kararlara imza attan Bharara, ‘Sokak Savaşçısı’ olarak da anılıyor. Harvard Universitesi mezunu.

Twitter’da Recep Tayyip Erdoğan’ı Takibe Aldı

Takip ettiği çok az kişiden biri Recep Tayyip Erdoğan
Takip ettiği çok az kişiden biri Recep Tayyip Erdoğan

Not: Savcının takibi 23 mart’da bitti. Erdogan’ın kendisini bloke ettiği söyleniyor.

Fox TV tarafından dünkü saray basın toplantısında Reza Zarrab ile soruların sorulmasına izin verilmediği de belirtildi.

 

Reza Zarrab’ı tutklayan savcı Preet Bharara kimdir? 
Hindistan asıllı olan Bharara 48 yaşında. Savcı, 2009’da 25 farklı ülkeye gönderdiği güvenlik güçleriyle silah ve uyuşturucu ticaretiyle suçlanan kişileri New York’ta hakim karşına çıkarmaya başarmıştı. Dünyaca ünlü Time Dergisi 2012’de savcıyı kapağına taşıyıp “Wall Street’i suçüstü yakalayan adam “başlığıyla basına servis etmişti.

reza-zarrab’i-tutuklayan-preet-bharara-kimdir.png

Kaynak: Cumhuriyet, Sözcü, Twitter

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!