Zina mı, Yasak Aşk mı? Hırsız mı, Kleptoman mı? Şımarık mı, Hiperaktif mi? Hela mı, Tuvalet mi, Lavabo mu, WC mi? Neden?

Paylaş

Dikkatinizi çekmiş olabilir; bir şey çaldığında çoğunlukla ‘hırsız’ der toplum, ama bazen ‘kleptoman’. Kimileri ‘ölür’ kimileri ‘hayata gözlerini yumar’. Neden bu tanımlamalarda çifte standart var diye düşünen Ahmet Alan bu farklılıkları zenginlik fakirlik ile açıklamış:

 

Konsept Merdivenleri

Günümüzde insanlar tuvalete kibarlık göstergesi olarak lavabo diyorlar. Bu sanırım tuvalet kelimesini çok fazla kullanımdan sonra orada yapılan işlemleri çağrıştırmasından kaynaklanıyor ve insanlar o çağrışımı yaptırmamaya uğraşıyorlar.

Aslında muhtemelen tuvalet ve WC kelimelerinin de vakti zamanında aynı şekilde hela kelimesinin yerine fransızcadan ve ingilizceden devşirildiğini düşünüyorum.  Yani aklımıza içeriğini getirmek istemediğimiz kelimeleri zamanla yeni kelimelerle değiştirerek bir yarışa giriyoruz. Bu değişikliği erken yapanlar ‘züppe’ yaftası yeme riskini de asıl kelimeyi kullanmaya yeğliyorlar.  Hela, WC, tuvalet, lavabo… Hayatı zorlaştırmak çok kolay 😉

Tuvalet Hela

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!