Şampuan Kullanmayı Bırak! Saçların Sağlıklı Olsun, Kepekten Kurtul, Çevreyi Koru

Paylaş

Eskiden şampuan mı vardı?

😀 Saçını sadece yeşil sabunla yıkayan büyüklerimizden bu sözü mutlaka duymuşuzdur. Gelin görün ki yine onlar haklı çıktılar. Amerika’da ortaya çıkan ‘Şampuan Kullanmayı Bırak’ akımı hızla dünyaya yayılıyor.

Artık Şampuan Kullanma! Akımı: Banyo yaparken, saçın kendi yağını saçtan ayıracak hiçbir kimyasal kullanmamak diye tanımlayabiliriz kısaca. Yağı saçtan ayırmayınca bir süre sonra saç kendini besleyip güçlendirecek forma geliyor. İlk birkaç hafta yağlı saçla dolaşmak zorunda kalınabilir ancak daha sonra yağlanma kesiliyor. İki haftada bir kez duş esnasında karbonatlı su ile masaj yapmak saç derisini yeniliyor ve ölü deriden arındırıyor.

Kepekden kurtulmak için de etkili bir çözüm olduğunu söylüyor deneyenler.

Artık insanlar kimyasal kullanmamaya daha çok dikkat eder oldular. Yaşamımızdaki en önemli kimyasal madde içeren ürünler arasında başı şampuanlar çekmekte. Şampuansız saç temizliği hareketinin nedenlerinden biri, saçı kimyasal maddelerin zararlarından korumak. Şampuan değmeyen saçın daha parlak ve canlı olduğu ve uzun vadede saçın kendi kendini temizlediği inanışı oldukça yaygın. Diğer bir neden ise çevreyi kimyasallardan koruma ve son olarak saç bakım ürünlerinin pahalı olması.

30-40 sene önce insanlar saçlarını 10 günde bir yıkarlardı fakat günümüz koşullarında saçlar neredeyse her gün yıkanıyor.

Saç derisi kurumaları, kepekler, kaşıntı, tahriş gibi bir çok problemle karşılaşıyoruz. Saçlarımız gittikçe cansızlaşıyor ve bunun sonucu saç bakım setlerine ihtiyaç duyuyoruz.

No-poo’ hareketi özellikle ABD’de ve Avrupa hızla yayılıyor. Hareketin temsilcileri, sentetik şampuan kullanmıyor, bunun yerine:

Saçlarını su, karbonatlı su veya elma sirkesiyle temizliyorlar.

Saçlarını yumuşatmak için de doğal yağlar kullanıyorlar.

Bir çok güzellik uzmanı artık ”No poo” hareketini destekliyor. Bu hareket hızla büyüyor, öyle ki sanatçılar arasında da yaygınlaşıyor. Örneğin;

Brad Pitt sabun kullanmayı reddedip limon, sirke ve suyu karıştırarak kendi temizlik malzemesini evde hazırlıyor.

”No poo” yönteminde şampuan yerine karbonat kullanılacak. Türkiye’de iseniz, marketlerde satılandan değil, eczanelerden almak gerekiyor, bu özel karbonatın adı ”İngiliz karbonatı” olarak geçiyor. Avusturya’da eczanelerde satılan ”Natron” bu iş için en uygunu…

Saçları durulamak için de elma sirkesi kullanılıyor. Bir kaşık elma sirkesi katılmış bir kova suyla saçlarınızı güzelce durulamanız yeterli.

Saçın bu yeni duruma alışması için epey bir zaman gerekiyor.

İlk zamanlar yağlana ve kötü görünen saç 3-4 hafta sonra kendi kendini temizlemeye başlıyor ve bu yönteme devam edildikçe eskisinden daha parlak, canlı ve dolgun görünüyor.

Bu yöntemi uygulan kişiler, ”saçların kendi kendini temizleme efsanesi” nin doğru olduğunu iddia ediyorlar.
YAĞLANMAYLA BAŞA ÇIKAMIYOR MUSUNUZ?
Eğer yağlanmayla başa çıkamıyorsanız, bir diğer yöntem saçları karbonat ve elma sirkesiyle yıkamak. Bir bardağa 1 veya 2 yemek kaşığı karbonat koyup suyla dolduruyorsunuz. Bu karışımı saç diplerine uyguluyorsunuz. Şampuan gibi köpürmesini beklemeyin. Biraz masaj yaptıktan sonra durulayın. Bu uygulamadan sonra saçlarınızın sertleştiğini hissederseniz, saç kremi yerine elma sirkesi kullanabilirsiniz.

Bir bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırdıktan sonra saçlarınıza uygulayın. Dilerseniz karışımın içine birkaç damla bal, limon suyu veya Hindistan cevizi yağı da ekleyebilirsiniz. Karışımı uyguladıktan sonra iyice durulamayı unutmayın. Bu uygulamaların ardından saçlarınız normalden daha fazla kabarıyorsa daha az karbonat, yağlanıyorsa da daha az elma sirkesi kullanmalısınız. Ancak buradaki önemli nokta, karbonat ve elma sirkesi kullanımını giderek azaltarak saçları sadece suyla yıkamaya alıştırmak.
İstanbul’da yaşayan Oktay Altunergil, no-poo akımının yerli takipçilerinden. 2007 yılından bu yana şampuan kullanmıyor. Saçlarının çabuk yağlanmasından şikayetçi olduğu için şampuan kullanmamaya karar vermiş. Şampuanlamamanın korkunç bir şey olmadığını belirten Altunergil, sadece suyla yıkanmanın yeni icat edilmiş bir şey olmadığının altını çiziyor ve bize şu soruyu yöneltiyor: İçeriğinde endüstriyel kuvvette zararlı maddeler olan bir ürünü her gün kullanmak istediğinize emin misiniz?

No-pooer olmadan önce saçlarının çok yağlandığını söyleyen Altunergil, dönüşüm sürecini şöyle anlatıyor:

‘Saçlarınız yağlı diye ‘yağlı saçlara özel’ şampuan kullanmanız bekleniyor. Ama bu şampuan kafa derisindeki bütün doğal yağları söküp atıyor. Bunun önüne geçmek için vücut daha fazla yağ üretmeye başlıyor. Peki, siz ne yapıyorsunuz? Saçınızı daha da kuvvetli şampuanlarla yıkayarak bunun önüne geçmeye çalışıyorsunuz. Bu da böyle sürüp gidiyor.’

No-poo dönüşüm sürecinde yağlanmayı 2 haftada atlatan ve koku problemi yaşamadığını söylüyor. Ama uzun saçlı kişilerde koku sorunu daha çok yaşanıyor. Bu bilgilerden sonra karar sizin; şampuanlamalı mı, şampuanlamamalı mı?

INSTAGRAM TRENDİ OLARAK NO-POO
Popüler fotoğraf paylaşım uygulaması Instagram’da ‘no-poo’ etiketiyle arama yaptığınızda karşınıza yüzlerce fotoğraf çıkıyor. Çoğunlukla uzun saçlı kadınlar, bu etiketin altında no-poo uygulamasının sonuçlarını paylaşıyor. Ortak yorum ise şu: En fazla 6 haftanın sonunda hiç olmadığı kadar yumuşak, hoş kokulu ve sağlıklı saçlar!

Oya Aydoğan Hayat Dergisi
Oya Aydoğan Hayat Dergisi

SADECE KAFANIZA DEĞİL ÇEVREYE DE ZARARLI
No-pooer’lar, şampuanların birçoğunda köpürme için kullanılan ‘sodyum lauril sülfat’ maddesinin saç derisi ve saçın temas ettiği bölgelere zarar verdiğini söylüyor. Saçları şampuanla yıkamanın, içerdiği kimyasal maddeler bakımından çevreye de zararı bulunuyor.

Sadece suyla yıkanarak zaman ve paradan da tasarruf ediliyor.

No-poo akımında bir diğer önemli nokta şampuan dışında köpük, sprey, jöle ve briyantin gibi saç şekillendiricilerden uzak durmak. Çünkü amaç tüm bu kimyasal maddelerin bozduğu saçların doğal yağ dengesini, eski haline getirmek.

Kaynak: Çeşitli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!