Orta Yaşlarda Mutlu, Güçlü Olmanın ve Genç Kalmanın 8 Yolu

Paylaş
Orta yaşlarda genç kalmanın yollarından biri yeni şeyler denemek, bir şeyler öğrenmek ve hata yaparak hatalardan ders almaktır.

2 yıllık araştırması ve 400 kişi ile yaptığı görüşmeler sonrasında araştırmacılar orta yaşların en iyi nasıl yaşanacağı konusunda önemli fikirler edinmişler. Bu fikirlerin bazılarını aşağıda sizinle paylaşıyoruz.

 

Kısa vadeli mutluluk yerine uzun vadeli anlamlı hedefler edinin. Bu yöntem sizi her ikisine de kavuşturur

Aristotle iyi hayat hakkında konuştuğunda anlamlı hedeflerden bahsetmiş: iyi çocuklar yetiştirmek, maratonlara hazırlanmak gibi. Bu tip uzun vadeli anlamlı hedeflerin kısa vadeli iyi bir kebap yemek, sahilde takılmak gibi kısa vadeli mutluluk getirecek hedeflerin üzerinde olmasını öğütlemiş. Bu akıl ve fiziksel sağlığınız için yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri.

 

50 Yas Cift

En önemli olanı seçin

Harvard’lı bilim adamı Clayton Christensen kısa vadede getirisi olan aktivitelerin (mesela iş) uzun vadeli fakat daha zor olan aktivitelerin (mesela evliliğin iyi gitmesi için çaba sarfetmek, çocuklarla ilgilenmek) önüne geçtiğini ve yıpratıcı olduğunu söylüyor. İşinde ilerlemek için çok çalışıp ailesini ihmal edenlerin mutluluğu es geçtiğini gözlemlenmiş.

 

 

Hayatın her etabında bir alanda çaylak (amatör) olun

Yeni şeyler denemek ve hatalar yapıp onlardan öğrenmek sizi genç tutar. Her zaman hayatınızda değişen birşeyler olsun. Hele ki bu aktiviteler etrafınızdakilere yardım etmenizi sağlarsa daha da iyi olur deniyor.

barb-cycling-1edit_custom-9e31f448672d54072e6acbdce8ecdb28bae19230-s1500-c85.jpg

Mesela bisiklete binmeye başlayabilirsiniz

 

Hayatınıza mihenk taşları koyun

Gençlik yılları hayatta birçok dönüm noktası ve mihenk taşları içerir: üniversiteyi bitirmek, kariyer başlangıcı, ilk çocuğun doğumu gibi. Boston üniversitesi profesörü Catharine Utzschneider, orta yaşların düzeni, cümleleri, nokta virgülleri, paragrafları olmayan bir kitaba benzediğini söylüyor. Koyacağımız anlamlı hedefler bizi dikkatli düşünüp davranmaya iter diyor. 50 yaş üzeri yarışlara katılmak hedefini koyarak hergün antrenman yapmış, gittikçe hızını ve temposunu artırmış ve yarışı tamamladığında büyük bir haz duymuş.

 

Engelleri fırsat olarak görün

Kötü olaylar hayatta arka arkaya gelebilir: eşi kaybetmek, evliliğin bitmesi, anne ya da babayı kaybetmek, işten çıkarılmak, sağlık problemleri. Ancak araştırmalar gösteriyor ki bu tip travmalar yaşamayan insanlar yaşayanlara göre çok daha çabuk strese girebiliyorlar. Araştırmalara göre bu tür travmalar bize perspektif veriyor ve çabuk toparlanmamıza yardımcı oluyor. Başka insanların kendilerinin toparlanmasına yardım etmesine i̇zin verenler bu tip durumlarda daha hızlı toparlanıyorlar. Yardıma ihtiyaç olduğunda bağımsız kalmaya çalışanlar maalesef bu toparlanmalar da zorlanıyorlar. Engellerle karşılaştığınızda kendi karakterinizin kuvvetli yönlerini kullanmakta önemlidir.

 

 Dikkatinizi verin: Evliliğin en büyük düşmanı karşılıklı ihmal ve sıkıntıdır.

Beyin değişikliği, yenilikleri ve süprizleri sever. Dolayısıyla evlerinize otopilota almak ve rutin yaşamaya başlamak çok iyi bir fikir olmayabilir. Doğa yürüyüşleri ne çıkın, daha önce gitmediğimiz yerlere tatile gidin, beraber yeni hobiler edinin. Bunun işine yaramayacağını düşünseniz de, çıktığını seyahatte her şeyi ters gitse de sonuçta yüksek ihtimalle evliliğinizin daha iyiye gittiğini görebilirsiniz.

img_3737-edit_custom-a1b61d73bb92fa8a5c5fe50ff169993344ea3bb7-s1500-c85.jpg

Orta yaşlarda beraber uzun yolculuklara çıkın

 

 Aşk mutluluktur. Nokta!

Harvard profesörü George Vailant bir psikolog. Yaptığı araştırmalarda 1939 yılından itibaren yüzlerce hayatım değişik tabakalarından insanları sürekli olarak takip etmişler. Araştırmanın sonuçlarına göre mutluluğun biyoloji, genler, eğitim ya da sosyal statü ile ilgili olmadığını görmüşler. Hatta IQ ve aile yetiştirme tarzının da mutlulukla ilgisiz olduğunu görmüşler. Mutluluğun en önemli formülünün sıcak ilişkiler olduğunu görmüşler. Bu araştırmanın sonuçları bir konuşmada kısaca anlatılmış. Hayatta mutluluğun sırları hakkındaki konuşmayı dinlemek için tıklayın

Aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir:

Mutlu Bir Emeklilik Bu 30 Harika Fikirle Çok Kolay

Köyden New York’a Sanat! İlkokul Mezunu, 60 Yaşındaki Ödüllü Yönetmen Ümmiye Koçak

Orta Yaş Ne Zaman Biter? Yaşlılık Kaç Yaşında Başlar? Ama Neden?

Günde 10 Bin Adım Yürü, Genç ve Zinde Kal, Kilo Ver, Uzun Yaşa!

 

Kaynak: NPR, çeşitli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!