Aşk nasıl başlar? Karşı cinsi etkileme yolları

Paylaş

Yeni biriyle tanışmak sizin için heyecan vericidir ve buluşacağınız günü iple çekersiniz. Çoğumuz özellikle ilk randevuda nasıl davranacağını ne yapacağını bilemez hele ki karşımızdaki kişiden fazlasıyla hoşlanıyorsak. Elimiz ayağımız birbirine dolaşır hani, çaresiz hissederiz çoğu an. Ancak karşı cins hakkında olumlu düşünüp düşünmediğinize karar vermeniz yalnızca 7 saniye sürer. Bu ilk 7 saniyeyi verimli bir şekilde kullanarak, karşı cinsi hızlıca etkileyebilirsiniz.

Yapılan bazı araştırmalar bu konuya farklı bir boyut katmış ve karşınızdaki kişinin direk psikolojisini olumlu yönde etkileyecek, bazı tespitler ortaya çıkarmış. İşte daha etkileyici olmak için sahip olmanız gereken özellikler;

Göz teması kurun
Göz teması, sosyal özgüvenin, açıklığın ve dürüstlüğün evrensel göstergesidir. İletişim anında çok fazla konuşmak yerine, karşınızdakinin gözlerinin içine bakmak, hoşlanılabilirliğinizi arttıracaktır.

Gülümseyin
İlk defa ya da ikinci defa da buluşsanız her buluşmanızı gülümseme ile taçlandırın. Unutmayın; insanlar; diğer insanları, kendilerini nasıl hissettirdiklerine göre hatırlarlar. Gülümseme, endorfin salgılanmasını sağladığından, insanların zihninde olumlu olarak kalacaktır.
Sohbete başlamadan “merhaba” demeyi unutmayın
Çoğu buluşmalarda, göz ardı edilen selamlaşma, buluşmanın en önemli noktalarından biridir. Karşınızdaki kişiyle samimiyetinizi sorgulayacak şekilde, selamlaşmadan sohbete başlamak yerine, basit bir şekilde ‘merhaba’ ile sohbete başlayabilirsiniz.


Açık sözlü olun
Vücut dilinizi, rahat olacak şekilde kullanın.
Onu dinlediğinizi fiziksel olarak belli edin
İlk buluşma da vücut dili oldukça önemlidir. İlk izlenimler karşı tarafta inanılmaz etkiler bırakabilir. Karşınızdaki kişi size bir konu hakkında konuştuğu zaman, ona doğru çok hafif bir şekilde eğilerek karşınızdaki kişiye olan ilginizi belli edin.

Pozitif yanlarınızı gösterin
Karşınızdaki kişi sizin şikayetleriniz yerine, olumlu yönlerinizi merak eder. Unutmayın, karşınızdaki kişi şikayetlerinizi değil, sizi hatırlayacaktır.

Sürekli kendinizden bahsetmeyin
Yeni tanıştığımız kişiyle buluşacağımız gün çok gergin olabilir. Gerginken yaptığımız klasik hatalardan biri de, sürekli kendimiz hakkında konuşmaktır. Ancak bu durumu çözmenin ve 7 saniyede karşı tarafı etkilemenin en iyi yolu, karşınızdaki kişiye gerçek bir ilgi duymaktır; düşünceli sorular sorun ve aktif bir şekilde onu dinleyin.

Sıcakkanlı olmak
Sıcak ve samimi bir şekilde davrandığınız takdirde karşınızdaki de doğal olarak yanınızda rahat hissedeceği için sizin hakkınızdaki düşünceleri de olumlu yönde oluyormuş. Yale psikologlarından John Barg’ın bu konu üzerine yaptığı bir deneyde, elinde sıcak içecek tutan kişinin karşısındakini de sıcak bulduğu gözlemlenmiş. Yani öncelikle karşıdakinin içini ısıtmanız önemli.

Ona sık sık ismi ile hitap etmek
Ona sık sık ismi ile hitap etmek
Özellikle yeni tanıştığınız bir kişiye sık sık ismi ile hitap ederseniz ,hoşuna gittiği, onu önemsediğinizi düşündüren bir izlenim yaratıyormuş. Aynı zamanda sizin ağzınızdan ismini duymak çekici geliyormuş.

Evlerinizin birbirine yakın olması
MIT deneylerinden birinin sonuçlarında çıkan , ‘Salt maruz kalma’ etkisi adı verilen bir kavrama göre, kişilerin birbirine yakın yerlerde yaşaması, duygusal anlamda da bir yakınlık yaratıyor ve bireyler birbirlerini daha iyi tanıyabileceği için daha çekici geliyor.

Ten kokunuzun doğru olması
Ten kokusunun beyinde yarattığı çekici etkiler zaten bilinen bir şey. Bu konuda California üniversitesinde yapılan bir araştırmanın sonuçları oldukça ilginç. Araştırmaya göre ovulasyon dönemindeki kadınlar, bol testesteron kokan kıyafetler giyen erkekleri daha çekici buluyormuş. Yani buluşmada karşınızdakinin ve sizin hangi ruh halinde ya da döneminde olduğunuza göre doğru kokuyu yakalamak önemli

Heyecan verici aktivitelerle uğraşmayı sevmek
Heyecan verici aktiviteler yapan birinin karşısındaki kişide , ilişki içinde korkmadan çaba harcayabileceği aynı zamanda dolaylı yoldan kişinin iyi bir cinsel deneyim yaşatacağı izlenimi yarattığı yine araştırmalarla kanıtlanmış. Hatta buna göre ilk buluşmalarda heyecanlı aktiviteler yapacağınız lunapark gibi yerlere gitmeniz öneriliyor ancak bizce siz yine de ilk buluşmada öyle yerler seçmeyin.

Vücut dilini doğru kullanabilmek
Her ne kadar bir kısım psikologlara göre vücut dili diye bir şey olmasa da özellikle dik bir duruşun güçlü bir izlenim yarattığı ve omuzları düşük elleri ceplerinde konuşan birinin çoğu insana itici geldiği araştırmalarla kanıtlanmış.

Adımların eşleşmesi
Illinois Üniversites’inde yapılan çalışmaya göre, yürürken aynı adımları atan ve yürüme hızları yakın olan bireylerin aralarındaki romantizm eğilimi de artıyormuş.

Kırmızı tonlarında giyinmek
Kırmızının en çekici renk olduğu tartışmasız bir gerçek. Buluşma sırasında da bu rengi tercih eden kadınların daha kendine güvenli ve çekici geldiği kanıtlanmış. Bunun üzerinde kırmızının cinselliği çağrıştırmasının da etkisi büyük.

Karşınızdakinin söylediklerini tekrar etmek
Burada kast edilen papağan gibi kişinin söylediklerini tekrar etmek değil. O kişinin söylediği bir şeyi konuşma esnasında değiştirip farklı bir şekilde sizin de kullanmanız, onu dinlediğinizi, onayladığınızı ve önemsediğinizi hissettiriyormuş.

Ailesindeki, onun karşı cinsinden birisine benzemek
Ailesindeki, onun karşı cinsinden birisine benzemek
Psikolog David Perrett’in yaptığı bir araştırmaya göre bireylerin, kendi ailesindeki saç ve göz rengine sahip, hatta yüz hatları olarak da yakın ve yakın yaş aralığına sahip kişileri daha çekici bulduğu ortaya çıkmış. Mesela yaş ortalaması yüksek bir ailede yaşayan genç birinin, yaş olarak kendinden daha büyük insanlardan hoşlandığı gözlemlenmiş.

Düzgün kesilmiş bir sakal
Kadınların büyük çoğunluğunun seyrek sakallı erkeklerden pek etkilenmediği aksine düzgün ve belirgin sakalları olan erkekleri, bilinç altlarında doğurganlık ve iyi bir ebeveyn olabilmek gibi konularla bağdaştırdığı için daha çekici bulduğu gözlenmiş.

Ses tonunu düzgün ayarlayabilmek
Ses tonunu düzgün ayarlayabilmek
Kadınların genellikle biri ile ilgilendiğinde ses tonlarının düştüğü, erkeklerin ise yükseldiği gözlemlenmiş. Yani konuşurken sesinizin normal tonunda çıkmasına dikkat edin.

Uzun süren göz kontağı kurmak
Yapılan araştırmalar insanların gözlerinin içine uzun süre baktığı kişi ile duygusal bir bağ kurduğunu doğruluyor. Scientific American ise bu durumu uzun süre göz teması kurulan kişi ile, daha önce tanışmamış bile olsanız, içinizdeki sevgi hissini ateşleyebilir, diyerek açıklıyor.

Bir elmanın yarısı gibi birbirine benzer özellikler taşımak
Her ne kadar zıt kutuplar birbirini çeker denilse de gerçekler öyle değil. Kişilik, hayat görüşü ve zevkler konusunda birbirine benzer kişilerin daha rahat iletişim kurdukları, geçirilen vakitten daha çok zevk aldıkları kanıtlanmış .eHarmony’in baş yazarı olan Gian Gonzaga da, bu durumun çiflerin birbirlerini anlamasını kolaylaştırdığını söylemiş.

Bir evcil hayvana sahip olmak
Evcil bir hayvana sahip olmak ile bağlılık ve sadakat arasında bilinçaltında bir bağ kurulduğu doğrulanmış. Bu da sizi karşınızdaki kişi için daha ideal biri haline getiriyor.

Bir müzik aleti çalmak ya da müzikle uğraşmak
Yapılan araştırmalar müzik ile seksilik algısı üzerinde doğrudan bir ilişki olduğunu ortaya koymuş. Özellikle bir müzik aleti çalan erkekler, kadınların çekicilik sıralamasında üst sıradalarmış.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!