Yavaş Yürüme Alzheimer Hastalığı Belirtisi Olabilir

Paylaş

Hızlı yürüyenlere iyi haber! Birçok tıbbi araştırma yürümenin ve diğer egzersizlerin yaş ilerledikçe beyni sağlıklı tuttuğunu gösteriyor. Şimdi yeni bir araştırma yavaş yürüme hızının erken başlayabilecek Alzheimer hastalığı işareti olabileceğini gösteriyor.

Alzheimer, yaş ilerledikçe unutkanlıkla ortaya çıkan, hafıza, konuşma gibi durumlarda sorunlar yaşanan, günlük yaşamın gerektirdiklerini uygulayamama gibi problemlere yol açan bir hastalıktır. Geri dönüşümü olmayan ve ilerleyen bir hastalık olan alzheimer, halk arasında bunama olarak bilinir. Beynin fonksiyonlarında bozukluk vardır. Hastanın düşünmesinde sorun ortaya çıkar. Alzheimer, ciddi bir hastalıktır. Belirtiler görüldükten 7-8 yıl sonra ölüme yol açabilmektedir.

Fransa’da yapılan çalışmada beyinlerinde en yüksek oranda hasar (plaque; protein birikimi) olan kişilerin ortalama 10% daha yavaş yürüdüklerini görüldü. Çalışma kesin olarak beyindeki birikimin yavaş yürümeye sebep olduğunu kanıtlamamakla beraber arada bir ilişki olabileceğini ortaya çıkarıyor.

 
The API for 500px.com is no longer available for public use.

Tabii ki yürüme hızının düşmesi hemen telaşlanmanıza sebep olmasın; bu birçok başka nedenden de kaynaklanabilir. Hızlı yürüyerek egzersiz yapmanın Alzheimer hastalığına yakalanma riskini azaltacağı söylenemese de hızlı yürümek genel olarak kalp zindeliğini ve yaşlanmanın beyine hasar vermesinin azalmasını sağlayabilir.

Çok basit gördüğümüz yürümenin aslında karışık bir işlem olduğu ve ciddi oranda beyin gücü harcadığı biliniyor. Daha önceki bazı çalışmalar da yavaş yürümenin erken gelebilecek ölümün de göstergesi olabileceğini bulmuştu. Yaşı ilerlemiş insanlar için yürüme hızını çok az da olsa artırmak aslında çok zor değil ve çalışmalar bu çok ufak değişikliğin bile birçok sağlık yararı olabileceğini gösteriyor.

Yürüme hızınızı (ya da bir aile ferdinin hızını) test edin:

Dört metre yürümeniz eğer 6.21 saniyeden daha fazla zaman alıyorsa olası sağlık sorunları ile ilgili bir doktor görmeniz iyi olabilir. Daha uzun bir test yapmak isterseniz 400 metrelik bir pistte (normalde stadyumların çevresindeki pist 400 metre olur) normal hızda yürüyerek bir tur yapın. Eğer bir tur 6 dakikadan fazla zaman alıyorsa bir doktora görünmeniz iyi olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!