Stresi Bilimsel Olarak Kanıtlanmış 6 Yöntemle Yoket

Paylaş

Hepimiz stres yaşarız ve stres aslında vücudun savunma mekanizması olarak iyi bir şeydir. Ancak çok fazlası sağlığımıza zarar verebilir.

Geçenlerde yayınlanan bir TED-Ed videosu uzun süreli ve aşırı strese maruz kaldığınızda bedeninize ne olduğunu anlatıyor. Dr. Sharon Horesh Bergquist kronik stresin yararlarını ve zararlarını ortaya koyuyor. Sözün özü: Aşırı stres bedeninizde potansiyel olarak ölümcül etkilere yol açabilir. (Videoyu seyrederseniz sağ alt köşedeki ayarlardan altyazıları(subtitles) Türkçe olarak ayarlayabilirsiniz.)

Kronik stres yüksek tansiyona, kolestrol plaklarının birikmesine, kalp krizi riskinin artmasına, hassas barsak sendromuna, zayıflamış bağışıklık sistemine ve hatta yaşamınızı kısaltabilecek DNA-düzeyinde değişmelere yol açabilir. İşte stresi azaltmak için bilimsel olarak kanıtlanmış altı yöntem.

 

Derin nefesler alın.

Stres daha kısa ve sık soluk almanıza neden olur. Neyse ki, bedeniniz kolayca aldatılabilir –onu aslında daha derin soluk alıp verme yoluyla aldatarak sakinleştirebilirsiniz. Yavaş ve derin soluk almalar kalp atış hızınızın ve kan basıncınızın geçici olarak düşmesine yardım edebilir!

soluk

 

Kaslarınızı kasın… ve gevşetin.

Kasların kasılması strese karşı bilinçaltının tetiklediği otomatik bir tepkidir. Fakat bu aynı zamanda daha kötü hissetmenize de yol açabilir. Bu otomatik tepkiyi kontrol etmenin anahtarı kasları bilinçli olarak sıkmak ve gevşetmektir. Her seferinde birkaç saniye süresince, başınızdan ayak parmağınıza kadar bedeninizin her bölgesini kasarak serbest bırakın.

Bu yöntem kaslarınızı uzun bir süre gerili olmaktan kurtarır ve rahatlamaya daha fazla yaklaştırır. Bunu yaparak daha pozitif bir ruh haline ve daha düşük stres düzeyine erişebilirsiniz.

relax

Klasik müzik dinleyin.

Yavaş ritimli klasik müziğin stresi azalttığı ve uzun vadede kalp sağlığına faydalı olduğu bulundu! Rahatlatıcı bir müziğin daha iyi hissetmek için faydalı olabileceği aslında bilinen de birşey. Şansınızı deneyin!

müzik

 

Hızlı bir gezinti yapın.

Yürüme gibi hafif bir egzersizin stres hormonu olan kortisolü önemli ölçüde düşürdüğü gösterildi. Çok fazla kortisol, TED-Ed videosunda da gördüğümüz gibi pek iyi birşey değil.

Aynı çalışma tai-chi gibi hareketli meditasyon yapmanın da benzer yararları olduğunu buldu!

gezme

 

Bir kitap kapın (ve okuyun).

Okumak candır! Zihninizi ve bedeninizi rahatlatmak için de harika bir yoldur. Eğer kendinizi stresli hissediyorsanız, bir kitap alıp rahat bir koltuğa yayılın sizi ne gergin hissettiriyorsa zihninize ondan uzaklaşma fırsatı verin. Denemeye değer! Mesela Orta Yaş El Kitabı ve Genç Kalmanın Sırları ile başlayabilirsiniz.

kitap

 

Stres ile dost olun.

Eğer yenemiyorsanız da ona katılın! Yukardaki videodan öğrendiğimize göre stres kötü bir şey olmak zorunda değil.

Bir Harvard araştırması stresin aslında zor işlerin tamamlanmasında kendilerine yardımcı olduğu öğretilen katılımcıların, daha az endişeli ve daha fazla özgüvenli olduğunu gösterdi. Fiziksel olarak kan damarları gevşek olarak kaldı – çok daha sağlıklı bir durum.

stres

 

Eğer gene de hergün kendinizi bitmiş hissediyorsanız lütfen bir doktora görünün.

Bu ipuçları zor bir gün geçiriyor ve kendinizi hızlı bir şekilde iyi hissetmek istiyor olduğunuzda yardım amaçlıdır. Eğer ciddi bir endişe ya da depresyon yaşıyorsanız uzun dönemli stres azaltıcı bir plan için bir doktor randevusu almanız en iyisidir.

 

Kaynak: Upworthy

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!