Papa Mülteci Müslümanların Ayaklarını Yıkadı, Öptü

Paylaş

Papa, Müslüman, Hindu, Kıpti ve Katolik Hıristiyan’ın da bulunduğu 12 göçmen ve 1 İtalyan’ın ayaklarını yıkadı, havluyla kurulayıp tek tek öptü. Bu ritüel için Roma yakınlarındaki Castelnuovo di Porto’daki bir mülteci kabul merkezini seçen Papa, giderek ağırlaşan sığınmacı krizine dikkat çekmek için burayı seçtiği belirtti.

Hazreti İsa’nın çarmıha gerilmeden bir gün önce sevgisini göstermek için 12 havarisinin ayaklarını yıkadığını anımsatan Papa şöyle dedi:

Ayak yıkamak, hizmetinizdeyim anlamına gelir. Birbirinize yardım edin. İsa, bize böyle buyurdu; benim yaptığım da onun buyruğunu yerine getirmektir. Bunu yürekten yapıyorum çünkü bir rahip ve piskopos olarak görevim, size hizmet etmektir

Din istismarı ve ayrımcı nefret söylemlerinin özellikle coğrafyamızda hızla arttığı bu günlerde Papa’nın insan sevgisi, barış ve kardeşlik içerikli mesajları dikkat çekti.

Papa Ayak Yıkadı

Papa Franciscus, konuşmasında Brüksel’deki terör saldırılarına değinerek şunları söyledi:

Bugün burada, hep bir aradayız. Kardeşiz, barış içinde yaşamak isteyen aynı Rabbin çocuklarıyız. Bu olayın arkasında (Brüksel’deki saldırı), kan isteyen silah tüccarları var. Onlar savaş istiyor

 

Tıpkı havari Yehuda gibi Brüksel’de saldırı yapanların arkasında da kan isteyenler vardı

Söz konusu merkezde, savaştan, yoksulluktan ya da terörden kaçıp, daha iyi bir yaşam umuduyla İtalya’ya gelerek sığınma talebinde bulunmuş olan 25 ülkeden 900’e yakın göçmenin kaldığı kaydedildi. Papa burada yaptığı konuşmada, Hz. İsa’ya para için ihanet eden havarisi Yehuda’yı hatırlatarak, şunları söyledi:

“Müslüman, Hindu, Katolik, Kıpti… Bugün burada, hep bir aradayız. Kardeşiz, barış içinde yaşamak isteyen aynı Rabbin çocuklarıyız. 3 gün önce, bir Avrupa kentinde (Brüksel), bir savaş ve yıkım jesti yapıldı: bu insanlar barış içinde yaşamak istemiyor. Ancak bu jestin arkasında, başkaları vardı, tıpkı Yehuda’nın arkasında, İsa’yı teslim etmeleri karşılığında ona para veren başkalarının olduğu gibi. Brüksel’deki saldırının arkasında ise, barış değil, kan isteyen silah tüccarları var. Onlar savaş istiyor, kardeşlik değil.”

İlk kez bir kadının ayağını yıkamıştı

Papa, 2 yıl önce de Roma’daki bir ıslahevinde tutulan, aralarında bir Müslüman bir kız çocuğun da bulunduğu hükümlülerin ayaklarını yıkamıştı. Böylece tarihte ilk kez bir Papa bir kadının ayaklarını yıkamış oldu. İncil’e göre Hz. İsa da, 12 havarisi arasında bulunan bir kadının da ayaklarını yıkamıştı.Papa Francesco ile selefleri 16. Benediktus ve 2. John Paul’den önceki papalar ise bu ritüeli, Aziz Giovanni Lateran Bazilikası’nda 12 rahiple gerçekleştiriyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!