Kanada’da Doğum Yapmak – Nasıl, Neden?

Paylaş

Dünyada ve ülkemizde gelecek kaygısı duyan, doğacak çocuklarına yüksek kalitede eğitim, sağlık ve iş imkanları ile çağdaş şartlarda bir yaşam alternatifi sunmak isteyen ailelerin sayısı gittikçe artıyor. Gelişmiş ülkeler içinde, doğum ile vatandaşlık hakkı veren, böylece bu ailelerin birer seçeneği haline gelen 2 ülke var: Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada.

Öyle ki bu konuda aracılık yapan birçok kurum var. Ancak eğer ingilizce biliyorsanız ve daha önce yurtdışına çıkmış iseniz detaylı bir rehber kitap ile bu işi kendi başınıza ve çok daha ucuza kotarabilirsiniz. Ancak bilmeniz gereken birçok püf noktası var. Bizim bulduğumuz böyle sadece bir tek rehber oldu, ‘Kanada’da Doğum’ kitabı. (expataile@gmail.com adresine yazarak siz de satın alabilirsiniz).

Kanada’da Doğum Kitabını Edinmek için expataile@gmail.com ‘a yazabilirsiniz. Instagram’da da @expataile adresinden takip edebilirsiniz.

Bu ‘Kanada’da Doğum’ kitabının içinde tüm gerekli bilgiler ve detaylar mevcut. Kitabın içindekiler:

Kanada’da Doğum
Neden Kanada, Neden Yurtdışı?
Kanada’da doğumun avantajları nelerdir ?
Amerika mı Kanada mı?
Şehir Seçimi
Uçuş Öncesi Hazırlıklar
Doktor ve Hastane Seçimi
Türk mü Yabancı mı Doktor?
Doktorun Bulunması
İlk Doktor Randevusunun Ayarlanması
İlk Randevu Diyaloğu
Hastane Hakkında
Kordon Bağı Kanı Saklanması
Gidiş Uçuşu
Uçakta Dağıtılan Beyan Kartının (Declaration Card) Doldurulması

Toronto havalimanından merkeze ulaşım
Orada Kalacak Yerler
Toronto’nun Semtleri
Toronto’nun Çevresindeki Şehirler
AirBnb
Kijiji
Kurumsal Kiralık Evler
Orada Ulaşım
Araba kiralama
Uber
Toplu taşıma
Masraflar
Finans ve Para Aktarma İşleri
Gündelik Yaşam Hakkında
Doğum Süreci ve Hastanede Geçen Zaman
Bebek İsimleri
Erkek Bebekler
Kız Bebekler
Bebek Sağlığı, Aşı, Test, Sünnet, vs. Konuları
Kanada Pasaportu
Çifte Vatandaşlık İşlemi
Oradan Alınabilecekler – Dönmeden Alışveriş
Gezilecek Yerler
Dönüş Uçuşu
Ek 1 – Nakit Ödeyen Yabancı Hastalar İçin Doktorların Verdiği Ön Bilgi ve Masraf Örneği
Ek 2 – Tıbbi ve Gündelik Terimler Sözlüğü
Ek 3 – Pasaport Başvuru Dokümanı Doldurma Rehberi
Ek 4 – Kanada Beyan Kartı (Declaration Card) Formu Örneği
Ek 5 – Soru Cevap
Dikkat

Aşağıda bazı genel soruların cevapları var.

Kanada’da doğumun avantajları nelerdir ?

Çocuğunuz ABD veya Kanada’da dünyaya geldiğinde devlet okullarında ilk, orta ve yüksek eğitim olanaklarından ücretsiz ya da çok düşük ücretlerle yararlanma hakkına sahiptir. Bunun yanı sıra özel okul ve üniversitelerde de yabancı öğrencilere göre daha uygun koşullarda eğitim görme hakkı kazanır. Devlet hastanelerinden ücretsiz ya da çok düşük ücretlerle faydalanabilir. Çalışma, iş kurma, ticaret yapma haklarından özgürce yararlanabilir.

ABD’de çocuğunuz 21 yaşına geldiğinde anne, baba ve kardeşlerine sponsor olarak oturma izni ( green card ) alabilir. Kanada’da çocuğunuz 18 yaşına geldiğinde anne, babasına sponsor olarak oturma izni alabilir.

Her 2 ülkenin vatandaşları da dünyanın hemen hemen her ülkesine (160’tan fazla ülkeye) özgürce, yani vizesiz seyahat imkanına sahiptir. Her 2 ülke de 50.000USD üzerinde kişi başı gayrı safi milli hasıla elde etmektedir. ABD dünyada 1, Kanada ise 10 numaralı büyük ekonomidir.

Amerika mı Kanada mı?

Kanada’da doğum aynı koşullar altında Amerika’daki doğuma göre daha ucuza malolur.

Kanada ‘sosyal devlet’ anlayışı ile kurulmuş bir devlettir. Eğitim ve sağlık gibi temel hizmetler devlet güvencesinde ve yüksek kalite ile sağlanır.
Oturma hakkı olanlar için sağlık hizmetleri ücretsiz, öğrenciler için sağlık sigortaları ucuzdur.

Kanada, ülkede yaşamayan vatandaşlarından herhangi bir vergi talep etmemektedir.


Şehir Seçimi

Kanada’da tercih edilen en popüler şehir Toronto. Bunun sebepleri:
Türkiye’den direk uçuş olması
Ana dilin İngilizce olması
Gezilecek, görülecek yerleri olması
Türk doktor bulunabilmesi
İklimin nispeten ılıman olması
Konaklama seçeneklerinin çok olması

Türk mü Yabancı mı Doktor?

En önemli şeylerden biri bu. Eşiniz ya da siz İngilizce konuşuyorsanız yabancı doktorla da yapabilirsiniz. Gayet sevimli ve başarılı yabancı doktorlar var. Türk doktorlar 4 ila 5 bin dolara kadar daha fazla olabiliyor. Ama tabii ki seçim sizin.

Hastane Hakkında

Devlet hastaneleri gayet temiz, tertipli ve güzel. Servis de genellikle çok iyi. Genel olarak devlet hastanelerinin hepsi benzer ve çekinmeden kullanılabilir. Dilerseniz özel hastaneler de var, Humber River, Mount Sinai gibi.Soru: Türk doktor var mı? Gerekli mi?

Cevap: Eşiniz ya da siz ingilizce konuşuyorsanız bence yabancı doktorla da yapabilirsiniz. Gayet sevimli ve başarılı yabancı doktorlar var. Türk doktorlar 4 ila 5 bin dolara kadar daha fazla olabiliyor. Ama tabii ki seçim sizin.

Soru: Doktorlarla Tr’den nasıl iletişim kurulur, email olur mu?Aile hekimi bulup, oradan sevk almak mı gerekli? Doktorların ayrı muayenehaneleri mi var yoksa hastane dahilinde mi hasta kabul ediyorlar? Tr’den internet üzerinden doktor randevusu ayarlayabilir miyim? Ücreti oraya gittiğimde de mi ödemem gerekir? Yoksa buradan mı havale/eft yoluyla mı yapmam gerekir?

Cevap: Doktoru önceden ayarlamayı tavsiye ederiz. Doktorlara telefon ederek yabancı hasta alıp almadıklarını öğrenmeniz ve cevap olumluysa randevu almanız gerekli. Ödemeyi peşin kapora vererek yapıp, en sonunda kullanılmayan fonları geri almak kaydı ile bu tür sigortasız hastaları kabul edebiliyor bazı doktor ve hastaneler. Bu şekilde ilerlerseniz sevk almak gerekli değil. Parayı oraya gittiğinizde ilk randevuda verebilirsiniz. Kadın doğum doktorunuz sizi kabul ederse onun doğum yaptırdığı hastanede doğum yapıyorsunuz, hastane seçimi bağımsız bir seçim değil. Doktorların kendi muayenehaneleri var ancak doğumu hastanede yaptırıyorlar. Tabii bunlar genel bilgiler, mutlaka istisnalar var.

Soru: Pasaport işlemleri zor mu?

Cevap: Pasaport işlemlerinde bazı püf noktaları var, en önemlisi de Kanada vatandaşı bir tanıdığınızın olması. Bu kişiyi sizi tanıyan birilerinden, ya da orada tanışacağınız kişilerden kendiniz bulabilirseniz en sağlıklısı olur. Yukarida bahsedilen kitapta formun nasıl doldurulacağı konusunda da açıklamalar var:

Pasaport Formu, ÖrnekSoru: Kanada’nın artık doğum ile vatandaşlık süreçlerini değiştirdiğini duydum, bu ne kadar doğrudur? Kanada Amerika’ya kıyasla vatandaşlığın daha avantajlı olduğu bir seçenek mi?

Cevap: Kanada’ya doğum için gitmeye ve çocuğun vatandaşlık almasına bir engel yok. Kanada’da doğum turizmini kaldırmak isteyen bir parlamento grubu vardı ve birkaç yıl önce soru önergesi verdiler sanırım. Ancak sonucu net bir şekilde doğum turizmine karışılmaması yönünde oldu. Kanada ekonomisi çok yüksek oranda gelen göçe de bağlı olduğundan bu akıştan memnunlar. Hatta Trudeau Amerika’nın göçmenlik konusunda sertleşmesinden sonra daha da kapıları açtı.

Soru: Amerika vatandaşlığı için vergi anlamında çocuğu sonradan olumsuz yönde bağlayacak yasaların varlığı Kanada için de aynı mıdır?

Cevap: Vergi konusunda Kanada çocukları daha avantajlı bildiğim kadarı ile. Belli bir süre yurtdışında olması durumunda vergiden muaf konuma geliyorlar bildiğim. Ancak Amerika bile deyata indiğinizde çok dezavantajlı değil: Yılın büyük bölümünü yurtdışında geçirenlerin yurtdışındaki kazançları 100 bin dolara kadar vergiden muaf oluyor bildiğim. Ama bu konunun detayları değişiyor. Kesin konuşamam.

Soru: Hali hazırda yurtiçi bir doğum sigortamız bulunuyor ama hamileliğin bu aşamasında Kanada’da geçerli olabilecek bir birth insurance yaptırılabiliyor mu?

Cevap: Amerika için sigorta yapanları duydum, Kanada için de vardır tahminim. Ama çok ucuz olacağını sanmam, ve avantajı da fazla olmayabilir. Araştırmanız gerekli.Soru: Doğum için 2 ay süresince konaklama yapılacak evde anne tek başına mı oluyor yoksa ev sahibi evin belli bir kısmını kiraladığı için kendisi de evde mi kalıyor?

Cevap: AirBnb.com çok popüler bu gibi kısa vade konaklamalarda. Bunlarda her model var, ev sahibi zemin katını verip kendi üstte yaşayabiliyor, ya da toptan daireyi verebiliyor. Sizin tercihinize bağlı, tabii fiyatlar farklı. Bir de başka metotlar var, apart otel, başka sitelerden kısa vade tüm daire kiralama vs gibi. Bizim tecrübemiz AirBnb pahalı.

Soru: Kanada’da doğan bir çocuk Kanada vatandaşı olur mu?
Cevap: Hem ABD, hem de Kanada’da doğum ile vatandaşlık hakkı hukuken güvence altına alınmıştır: ABD Anayasası Bölüm 1, Ek 14 (US Constitution Section 1, 14th Amendment): Amerika Birleşik Devletleri’nde doğan ve yasalarına tabi olan her birey, Amerika Birleşik Devletleri’nin ve yaşadığı eyaletin vatandaşıdır.
Kanada Vatandaşlık Yasası (Citizenship Act) 3(1)(a) paragrafına göre, 14 Şubat 1977 tarihinden sonra Kanada’da doğan her kişi Kanada vatandaşlığına hak kazanır.

Soru: Sizi sınırdan geri çevirebilirler mi?
Cevap: Dünyanın her ülkesinde olduğu gibi, ABD ve Kanada da, vize sahibi olan bir ziyaretçiyi ÜLKEYE SOKMAMA hakkına sahiptir. Her 2 ülkenin de vize başvurularının değerlendirilmesinde dikkate aldığı temel kriterler; ailenin Türkiye’ye dönüp dönmeyeceği ve gerekli finansal güce sahip olup olmadıklarıdır.

Soru: Kanada’da doğumun avantajları nelerdir?
Cevap: Çocuğunuz ABD veya Kanada’da dünyaya geldiğinde devlet okullarında ilk, orta ve yüksek eğitim olanaklarından ücretsiz ya da çok düşük ücretlerle yararlanma hakkına sahiptir. Bunun yanı sıra özel okul ve üniversitelerde de yabancı öğrencilere göre daha uygun koşullarda eğitim görme hakkı kazanır. Devlet hastanelerinden ücretsiz ya da çok düşük ücretlerle faydalanabilir. Çalışma, iş kurma, ticaret yapma haklarından özgürce yararlanabilir.

ABD’de çocuğunuz 21 yaşına geldiğinde anne, baba ve kardeşlerine sponsor olarak oturma izni ( green card ) alabilir. Kanada’da çocuğunuz 18 yaşına geldiğinde anne, babasına sponsor olarak oturma izni alabilir.


Her 2 ülkenin vatandaşları da dünyanın hemen hemen her ülkesine (160’tan fazla ülkeye) özgürce, yani vizesiz seyahat imkanına sahiptir. Her 2 ülke de 50.000USD üzerinde kişi başı gayrı safi milli hasıla elde etmektedir. ABD dünyada 1, Kanada ise 10 numaralı büyük ekonomidir.

Diğer Kaynaklar:

Instagram: @expataile Tıklayın

Youtube: Kanada’da Doğum Yapmak Bilgi Videoları. Tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!