Bu Ülkelere Göçmen Gidebilirsin

Paylaş

Ülkemizde maalesef artan bir yozlaşma, toplumsal çürüme olduğunu düşünen; insan hayatının değersizleştiğini gören ve kişisel güvenliğinden kaygı duyanlar artmakta. Son zamanlarda başkent Ankara başta olmak üzere birçok yerde rastgele olan patlamalar, bombalı saldırılar maalesef çok üzücü.

Bu durumun sonuçlarından biri de toplumda birbirine güvenin düşmesi ve kişilerin karşısındakini potansiyel dolandırıcı, saldırgan veya yalancı olarak görme ihtimalinin artması. Dünya Değerler Araştırması verilerine göre Türkiye, dünya ülkeleri arasında güven düzeyinin en düşük olduğu ülkelerden biri. 55 ülkeyi kapsayan araştırmaya göre Türkiye’de toplumun yüzde 94’ü birbirine güvenmiyor.

Umuyoruz ki yakın zamanda dürüstlüğün, özgür düşüncenin, bilimin daha ön planda olduğu günler görürüz. Hal böyle iken istemeyerek de olsa yabancı ülkelere göç etmek ve insan gibi yaşanabilecek yerlerde yeni bir hayat kurmanın hayalini kuranlar artmakta. Amerika’nın piyango ile dağıttığı, ABD’de yaşama ve çalışma izni veren yeşil kart (Green Card) başvuruları Türkiye’den çok büyük rağbet görüyor. Dünyada bazı ülkeler de yatırım yapmanız karşılığında size ABD yeşil kart benzeri haklar veya vatandaşlık verebiliyor. Bu ülkelerin bazıları aşağıda. Yazının sonundaki anketi de doldurarak nerede yaşamak istediğinizi paylaşabilir, şu ana kadar olan sonuçları görebilirsiniz. 

1. Malta

Malta

Malta 650 bin Euro karşılığında vatandaşlık hakkı tanıyor. AB vatandaşı olma şansı, Schengen Bölgesi’nde bulunması ve ABD ile vize anlaşması olması Malta’yı diğer ülkelerden ayırıyor.

2. Singapur 

Singapur

Hesabınızda 2 milyon dolar varsa Singapur vatandaşlığı için de hakkınız var. Fakat bir şart daha var; yıllık 160 milyon dolar civarında bir ciroya sahip olmalısınız. Yani bu epey tuzlu bir seçenek.

 

3. Avusturya 

Avusturya

Avusturya da para karşılığında vatandaşlık hakkı tanıyor ama ne kadar para talep ettikleri bilinmiyor, gizli tutuyorlar. Vatandaşlık için para dışında sıradışı bir yetenek veya başarı öyküsü şeklinde ilginç istekleri de var.

 

4. Belçika 

Belçika

Belçika vatandaşı olmak için en az 3 yıl Belçika’da yaşamanız gerekiyor. Bu şartı yerine getirirseniz devlet tarafından sizin için belirlenen bir miktar para karşılığında Belçika vatandaşı olabiliyorsunuz.

 

5. Güney Kıbrıs 

Güney Kıbrıs

Resmi olarak tanımasak da Avrupa Birliği üyesi olan Kıbrıs Rum kesiminin vatandaşlık hakkı için talep ettiği para 3 milyon Euro.

 

6. Karadağ 

Karadağ

500 bin Euro’nuz varsa Eski Yugoslavya’nın dağılmasından sonra bağımsızlığına kavuşan küçük Balkan ülkesi Karadağ’ın vatandaşı olabilirsiniz.

 

7. Antigua ve Barbuda 

Antigua ve Barbuda

Her şeyi bırakıp dünyanın sahil kasabasına yerleşmek için ideal. Karayip Denizi’nin doğusunda, Küçük Antiller ada grubundaki cennet gibi doğasıyla bağımsız bir ada ülkesi olan Antigua ve Barbuda, vatandaşlık için 400 bin dolar istiyor.

 

8. Dominika 

Dominika

Küçük Antiller’de bir ada devleti ve resmi dili İngilizce olan Dominika, vatandaşlık hakkı için doğrudan para istemiyor. Dominika’da 100 bin dolar karşılığında yatırım yaparsan vatandaşlığı da kapıyorsun.

 

9. Dominik Cumhuriyeti

Dominik Cumhuriyeti

Dominika ile karıştırılmaması gereken bu ülke de vatandaşlık için 100 bin dolar istiyor ama tek kişiyseniz. Evli veya çocukluysanız bu tutar 200 bin dolar oluyor.

 

10. Grenada 

Grenada

Vatandaşlık hakkı için 100 bin dolarlık yatırım şartı koşan bir diğer ada ülkesi de Grenada. Karayip Denizi’nin doğusunda yer alıyor.

 

11. St.Kitts ve Nevis 

St.Kitts ve Nevis

Karayipler’deki Leeward Adalarında bulunan iki adadan oluşan bu federal ülke 250 bin dolar karşılığında vatandaşlık hakkı tanıyor. Ancak bir istisnası var. İran vatandaşlarına vatandaşlık verilmiyor.

 

12. ABD

ABD

1 milyon dolarlık şirket kurar veya hükümetçe belirlenen bir bölgede 500 bin dolarlık yatırım yaparsanız süresiz oturma izniniz oluyor. Ve beş yıl Amerika’da bulunursanız vatandaşlık geliyor.

 

13. İngiltere

İngiltere

Birleşik Krallık’ın vatandaşı olmak istiyorsanız 5 yıl süreyle 1 milyon poundluk yatırım yapmanız gerekiyor.

 

14. Makedonya 

Makedonya

400 bin euro değerinde yatırım yapıp en az 10 işçi istihdam ederseniz Makedonya vatandaşı olabilirsiniz.

 

15. Bulgaristan 

Bulgaristan

En az bir yıl ikamet ettiyseniz 1 milyon leva’lık (1,2 milyon dolar) yatırım yaparsanız vatandaşlık alabiliyorsunuz.

 

16. Arnavutluk 

Arnavutluk

Arnavutluk’un şartı da 200 bin dolar yatırım yapmak.

 

17. Almanya

Almanya

Almanya vatandaşlığı için gerekli olan minimum yatırım miktarı 250 bin Euro. BununlaAlman vatandaşlarına istihdam yaratırsanız oldu bu iş.

 

18. Guatemala

Guatemala

Beş yıllık devlet tahvillerine en az 50 bin dolarlık yatırım yaparsanız Guatemalalı olabilirsiniz.

 

19. Hong Kong

Hong Kong

Asya’nın en büyük serbest pazarı ve limanı; en işlek ticaret, endüstri ve turizm merkezi Hong Kong vatandaşlığı için yaklaşık 1 milyon 260 bin dolar tutarında bir yatırım yapmanız lazım.

 

20. Kanada

Kanada

800 bin dolarlık varlığınız varsa ve ülkede 400 bin dolarlık yatırım yaparsanız artık Kanadalısınız.

 

21. Slovakya

Slovakya

AB ülkesi Slovakya vatandaşlık için 1 milyon euroluk yatırım istiyor.

 

22. İrlanda 

İrlanda

500 bin dolarlık yatırım yapmanız gereken bu AB ülkesinin vatandaşlığı için hükümetin belirlediği tarihi beklemeniz gerekiyor. 3 ay mı olur 5 yıl mı olur artık onlara kalmış.

23. Uruguay

Uruguay

Uruguay vatandaşı olmanız için yüklü miktarda paralar vermeniz gerekmiyor. Sadece bulaşıcı hastalığınız olmaması ve aylık 1200 dolar maaşınız olması yeterli. 3 yıllık ikamet sonunda Güney Amerika’nın Avrupai ülkesi Uruguay’ın vatandaşı olabilirsiniz.


 

 

Kaynak: Kısmen Onedio

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!