Gençliğimizin Dizileri, Filmleri, Şarkıcıları, Artistleri. 1960, 70, 80’ler – Nostalji

Paylaş

 

Dallas, Aşk Gemisi, Filiz Akın, Ediz Hun, Mavi Ay, Neriman Köksal, Belgin Doruk, John Wayne, Yılmaz Güney, Zeki Müren, Sezen Cumhur Önal, Köle Isaura, Tatlı Cadı Samantha, Gönül Akkor, Ajda Pekkan, Sadri Alışık, Marilyn Monroe, Seyyal Taner, Müjde Ar, Elvis Presley, Türkan Şoray, ve daha kimler. Ne günlerdi o günler!

Oya Aydoğan Hayat Dergisi
Yakın Zamanda Hayatını Kaybeden Oya Aydoğan Gençliğinde – Hayat Dergisi

Nostaljiyi kim sevmez ki? Yapılan araştırmalar, nostaljiye yatkın insanların yalnızlık duygusuna daha az kapıldığını ortaya koydu. Birçok insan, geçmişi gelecekten daha ilginç buluyor. Nostalji, melankoliyle ve yalnızlıkla birlikte anılan bir kavram, ancak yapılan araştırmalara göre, nostalji bir zayıflık değil; aksine akıl sağlığı için önemli bir yardımcı.

“Nostalji” kelimesinin dilimize yerleşmesi 1600’lere kadar gider. İsviçreli doktorlar evlerini özleyen askerlerin hallerini bu kelimeyle ifade etmiştir. Bugün ise eve özlemden çok daha geniş anlamlarda kullanılmakta.

Geçmiş yalnızca yabancı bir ülke değildir, hepimiz sürülmüşüzdür o ülkeden. Bütün sürgünler gibi oraya geri dönmeyi arzu ederiz. İşte bu özleme nostalji denir.

İster bir fotoğraf, ister ilk öpücük ya da değer verdiğimiz bir eşya ile tetiklensin, nostalji belli bir yeri ya da zamanı hatırlatır. Hepimiz biliriz o duyguyu: yaşanıp bitmiş olana karşı duyulan o tatlı hüznü, sararmış fotoğraflar gibi, akşam güneşi vurmuş gibi gözümüzde canlanan geçmişi. Nostalji, hafızada pozitif duygular deposu olarak işlev görüyor; istediğimizde başvuracağımız, belki de gündelik yaşantımızda duygularımızı güçlendirmek için sürekli yararlandığımız bir depo. Geleceğimizle daha iyi baş etmemizi sağlayan da işte geçmişimize karşı duyduğumuz bu güçlü duygulardır.

Gelin şimdi eskilerden bazı dizileri, şarkıcıları, artistleri, filmleri tatlı bir tebessümle hatırlayalım ve geçmişteki mutlu günlerimizi yadedelim (Resimlere tıklayarak büyütebilirsiniz):

 

Yukarıdaki mozaikten bazı seçmeceler aşağıda:

Dallas
Dallas

 

Zeki Müren ve Mine Mutlu
Zeki Müren ve Mine Mutlu

 

Sadri Alışık
Sadri Alışık

 

1971 Altın Sesler
1971 Altın Sesler

 

Turşucular
Turşucular

 

Ahmet Mekin, Cüneyt Arkın, Eşref Kolçak, Yıldırım Gencer

 

 

Ajda Pekkan
Ajda Pekkan

 

Buyrun bir de video:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!