Balık Yağı – Her derde deva mı?

Paylaş

Balık yağı; yaygın olarak morina, somon, ton balığı, pisi, ringa, kefal, uskumru, sardalya, alabalık, lüfer, balina gibi türlerden elde edilen; başta omega 3 olmak üzere yağ asitleri, mineraller, vitaminler ve protein açısından oldukça zengin bir takviye üründür. Balık yağını bu balıkları tüketerek de alabileceğiniz gibi, eğer balık sevmeyen biriyseniz, balık yağı hapı şeklinde de alabilirsiniz. Bu yağlı balıklardan elde edilen yağın 3.5 gramı ortalama olarak 1 gram omega 3 yağ asidi içerir. Balık yağı kapsüllerinde, yağın bozulmasını önlemek için içine bir miktar E vitamini ilave edilmektedir. Kimi balık yağı kapsülleri,  kalsiyum, demir, A, B1, B2, B3, C, D vitaminlerinden birini veya birkaçını içerebilir.

 • Balık yağı, sağlığın ve bağışlık sisteminin korunmasını sağlayan en önemli maddelerden biridir. Balık yağı faydaları arasında, kansere karşı koruma sağlama, cilt sağlığı ve kemik sağlığını koruma, tansiyonu dengeleme gibi pek çok madde sayılabilir.
 • Balık yağı trigliserid  dediğimiz kan yağlarını düşürerek, kandaki yağ oranı artış gösterdiğinde ortaya çıkan metabolik sendromları bertaraf eder. Kandaki yağ miktarı arttığında savunma sistemimiz zayıflar ve pek çok hastalığa açık hale geliriz. Trigliseridin eksikliği de fazlalığı da diyabet ve kalp hastalıklarına sebebiyet vermektedir. 1 gramlık balık yağı kapsülü aldığımızda, vücudumuzdaki trigliserid seviyesinin % 50 oranı düşer.
 • Balık yağı, kardiyovasküler hastalıkları önler. Çünkü trigliserid seviyesini düşürür. Balık yağı tüketimi ile, koroner arterlerde plak oluşumu, ateroskleroz denilen duvar sertleşmesi, damar tıkanmaları, kalp ritmi bozuklukları ve kalp krizi riskini ciddi oranda düşürür.
 • Balık yağı kullanımı , kemik sağlığının korunmasında da büyük rol oynar. Omega 3 burada da devreye girer ve zayıf kemiklerin güçlenmesine destek sağlar.
 • Balık yağı faydaları içinde belki de en mühimi,  kanser türlerinden korunmaya yardımcı olmasıdır.
 • Balık yağı, hücrelerin sağlıklı ve güçlü kalmalarına yardımcı olur. Balık yağı, eğer varsa vücuttaki kanser hücrelerinin yayılmasını da önler.
 • Hekimler, böbrek rahatsızlıklarına yakalanmamak ve böbrek sorunları olan kişiler için balık yağı önerirler. Düzenli olarak 4 ila 6 gramlık balık yağı kapsülleri alındığı takdirde, ciddi rahatsızlık riskleri de uzaklaştırılmış olur.
 • Balık yağı muhteviyatında yer alan omega 3, beden sağlığı dışında ruh sağlığını koruma görevini de üstlenmiştir. Beyin ve sinir sağlığınızı korur, saldırganlık düzeyini düşürür, şizofreni riskini azaltır.
 • Balık yağı enerji verir ve gücünüze güç katar. Konsantrasyonu arttırır, hafızayı keskinleştirir. Balık yağı kullanımı hamile kadınların bebeklerinin beyin gücünün yüksek olmasını ve beyin kapasitesini olumlu yönde etkiler.
 • Balık yağı kullanımı Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Balık yağı ile kemik ve iskelet sağlığı korunur
 • Balık yağı faydaları içinde halsizliğe iyi gelmesi ve enerji vermesini de unutmayalım. Kas sistemi üzerinde de pozitif tesirler olan balık yağı, özellikle sporcular tarafından güç kaybının önlenmesi ve kaybedilen enerjinin yeniden kazanılması için düzenli olarak tüketilmelidir.
 • Balık yağı tüm bu saydıklarımızın dışında, hamilelikte düşük riskini azaltır, metabolizmayı hızlandırır, hiperaktivite sorunlarını ortadan kaldırır, doğurganlık oranını arttırır, cilt ve saç sağlığını korur, çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine katkı sağlar.

Balik-Yaginin-Faydalari1

Balık Yağı Kilo Aldırır mı?

Çok faydalı bir madde olmasına rağmen ürkütücü bir tarafı da olan balık yağı, özellikle kilo sorunu olan yahut kilosuna dikkat edenler tarafından acaba balık yağı kullanımı kilo aldırır mı? sorularının muhatabı olmaktadır. 1 kapsül balık yağında 1 gram yağ olduğu düşünülürse, 1 gram yağın da 9 kalori olduğu hesap edilirse, bu kadarcık yağa metabolizmanın zaten ihtiyacı olduğundan asla karaciğerde depolanmayacak ve sizi şişmanlatmayacaktır. Günde 1 kapsül balık yağı da yeterli olduğuna göre bu miktarla kilo almak asla mümkün değildir.

En İyi Balık Yağı

Eczanelerde satılan balık yağı şurupları ve kapsüllerinden birini seçerek kullanabilirsiniz. Carlson balık yağı, Ocean Plus balık yağı, Marincap 500 balık yağı, Zincomega balık yağı, Nutrigen omega 3 balık yağı markaları en çok satılan ve tercih edilenler arasındadır. Carlson balık yağı veMarincap balık yağıhapları, balık yağı markaları içinde biraz daha öne çıkmış ve çok satılan markalar arasında gösterilebilir.  Siz yine de en uygununu seçmek için eczacıya da danışabilirsiniz

 
The API for 500px.com is no longer available for public use.

Balık Yağı Hapı Faydaları

 • Balık yağı hapının faydaları içinde en önemlisi Omega-3 yağ asitleri içermesidir. Omega -3 yağ asitleri kan damarlarını genişletir ve bunun sonucunda tansiyon yükselmez, tam tersi dengelenir.Düzenli olarak balık yağı hapı almak, Tip 2 Diyabet seviyesini korumaya yardımcı olur. Balık yağının içeriğindeki maddeler, vücudun insülin ihtiyacını karşılar.
 • Balık yağı hapının faydaları listesine, gebelikle ilgili komplikasyonları azaltma maddesini de rahatlıkla ekleyebiliriz. Balık yağı tüketen bir hamile kadın, daha sağlıklı ve rahat bir hamilelik süreci geçirecektir. Tabii hekiminiz tavsiye ettiği takdirde! Gebelik sürecinde en faydalı besin ve maddeleri dahi hekiminiz önermeden kullanmayınız.
 • Balık yağı faydaları içinde bir tanesi var ki özellikle hanımları mutlu edecek türden. Evet, balık yağı o mucizevi Omega 3 içeriğiyle kilo vermeyi de kolaylaştırıyor ve uzmanlar tarafından tavsiye ediliyor. Bunun için de günde 4gram balık yağı hapı almak gerekiyor.
 • Büyük şehirlerde yaşayanlar, hava kirliliğinin yol açtığı rahatsızlıklara daha fazla maruz kalıyor. İşte bu sorunlar da balık yağı haplarıyla giderilebilir yahut önlenebilir. Balık yağı hapını hava kirliliğinin daha yoğun olduğu sonbahar ve kış aylarında tüketmek de  son derece faydalı olacaktır.
 • Balık yağı hapının faydaları arasına cildi zararlı ışınlardan ve güneş ışınlarının ciltte yol açtığı hasarlardan koruma vazifesini de ekleyelim.
 • Balık yağı hapı muhteviyatında yer alan omega 3, beden sağlığı dışında ruh sağlığını koruma görevini de üstlenmiştir. Beyin ve sinir sağlığınızı korur, saldırganlık düzeyini düşürür, şizofreni riskini azaltır.
 • Balık yağı Alzheimer hastalığını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Balık yağı kullanımı ile kemik ve iskelet sağlığı korunur.

Balık Yağı – Her derde deva mı?” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

error: Content is protected !!