Özetle Ambargoyu Delmenin Türkiye’ye Verdiği Zarar – Reza Zarrab Davası

Paylaş

Özet: Reza Zarrab davasına konu olan ambargo aslında Türkiye için ekonomik olarak çok faydalı bir durumdu. Türkiye şirketleri İran’dan alınan petrol ve gaz karşılığı mal satarak milyarlar kazanabilirdi. Ancak mal satılmış gibi gösterilerek sahte işlemlerle ambargo delindi ve Türkiye büyük bir kayıp yaşadı. Onun yerine aracılar (Reza Zarrab siyasilerin aldığı rüşvetler olduğunu iddia ediyor) milyonlarca dolar kazandılar. İddialar özetle şöyle:

Birleşmiş milletler nükleer silah geliştirmesini engellemek amacıyla İran’a ambargo koyuyor.

Ambargoya göre İran’a mal satmak veya İran’dan mal almak yasak değil. İran’a para aktarmak yasak. Çünkü İran Nükleer tehdit. Bu teknolojiyi geliştirmesini engellemek amaç.


İran Türkiye’ye doğalgaz veya petrol satınca bunun parası Halkbank’a yatıyor ve İran bu parayı Türkiye’den mal alarak harcamak zorunda.

Parayı doğrudan çekmek yerine Türkiye ihracatçısının İran’a mal satıp parasını Halkbank’daki bu hesaptan çekmesi gerekli. İran’ın parasını harcayabilmesinin tek yolu bu. Karşılıklı alışveriş yapmak.

Reza Zarrab Halkbank’daki bu parayı İran’a ihracat yapmış gibi göstererek naylon faturalarla çekip, altın, euro, dolar vs. aldı.

Bu parayı yasadışı yollardan İran’a transfer etti. Bu şekilde de İran’a yapılan amgargoyu delmiş oldular. Bu sahte işlemleri yürütebilmek için de kendi iddiasına göre Türk siyasilere milyonlarca dolar rüşvetler verdi.

Bu sahte işlemler yapılmamış olsa idi, Türkiye İran’a milyarlarca dolar değerinde mal satacaktı. Onun yerine aracı olanlar milyonlar kazandılar.

Türkiye’de işler artacak, ekonomi canlanacaktı. Yani yaklaşık olarak bazı kişiler kendi ceplerine girecek 4 birim meblağ için Türkiye’nin kazanacağı 100 birimi engellemiş oldu.
Üstüne üstlük şimdi bu sahtekarlık sebebiyle Amerikan Mahkemesi Türk bankalarına muhtemelen 100 birim ceza kesecek.

Türkiye ödemeyi reddederse, Türk bankacılık sistemine uygulanacak ambargo ve ekonominin bozulması ile en az 500 birim para Türk halkının cebinden çıkacak.

Ambargonun delindiği, Reza Zarrab’ın şüpheli işlemleri, vs. konularında Türkiye defalarca ABD tarafından uyarılmış.

Ancak delillere göre kazanılan aracı meblağlarından vazgeçmemek için sahte işlemlere Türkiye’nin büyük kayıpları pahasına devam edilmiş.

Türkiye’de yapılan operasyonlarda yakalanan Zarrab daha sonra suçsuz bulunup salıverilmiş, el koyulan paraları faiziyle kendisine iade edilmişti.

Sonrasında da kendisine başarılı iş adamı ödülü verilmişti.

 

Reza’yı tutuklayan savcı: ‘Koyunlardan oluşan bir millet, kurtlardan oluşan bir hükümet doğurur’

 

Kaynak: BBC, NYTimes

error: Content is protected !!
Inline
Inline