Daha Zeki Olun! 10 Basit Alışkanlıkla Beyninizi Güçlendirin

Paylaş

Zeki olmanın doğuştan geldiğine ve sonradan gelişmeyeceğine inanıyor olabilirsiniz. Ancak araştırmalar yanlış düşündüğünüzü gösteriyorlar. Olaylara nasıl yaklaştığınız ve beyninizi nasıl beslediğiniz zekanızın gelişiminde çok önemli rol oynuyorlar.

Şimdi bu söylediklerimizden yola çıkarak tekrar okula dönmek ya da sayfalarca kitap okumak zorunda kalacağınızı düşünmeyin. Zeka gücünüzü arttırmak için o kadar da çok enerji ve zaman harcamanıza gerek yok.  Her gün yapacağınız bazı basit faaliyetler pekala zeka gelişiminize katkıda bulunabilirler.

“Her gün biraz daha zekileşmek için ne yapabilirim?” sorusunun çok sayıda pratik yanıtı var. Biz sizin için 10 değişik günlük aktivite seçtik. Bunları düzenli olarak uyguladığınızda zeka kıvılcımlarınızın parlamaya başladığını göreceksiniz.


İnternette harcadığınız zamanı daha akıllıca yönetin.

İnterneti sadece arkadaşlarınızla geyik yapmak ya da sevimli hayvan videoları izlemek için kullanmayın. Internet böyle eğlenceli şeylerin yanısıra zekanızı besleyecek, size dünyada olup bitenleri gösterecek çok sayıda kaynakla dolu. Örneğin her gün Ted.com‘da yayınlananTürkçe altyazılı videolarından birisini izleseniz, yıl sonunda bir bilim adamı olmasanız da, etrafınızdaki insanların çoğundan daha bilgili ve daha akıllı birisi haline gelebilirsiniz. Bazı örnekler:

Ted.com – Daha iyi yaşlanan toplumlarda yaşayalım

Ted.com – 60 yaşındaki köylü yönetmen: Ümmiye Koçak

Ted.com – Elif Şafak

Ümmiye Koçak Ted.com’da konuşma yaparken

 

Öğrendiklerinizi yazın.

Çok uzun yazılar yazmanıza gerek yok. Ama her gün öğrendiklerinizi kısa notlar halinde kağıda geçirmek zekanızı çok olumlu etkiler. “O gün öğrendiklerinizi 400 kelime halinde yazın” önerisinde bulunuyor yoga öğretmeni Claudia Azula Altucher. Da Vinci, Einstein gibi dahilerin sayfalarca not tutmuş olması bir tesadüf değildir herhalde.

Yaptıklarınızı listeleyin.

Zekanın bir bölümü kendinize güven ve mutlulukla doğrudan ilişkilidir. O nedenle sadece “yapacağınız” işleri değil de, zaten yapıp “tamamlamış” olduğunuz işleri de listeleyin ki kendi başarılarınızı ve performansınızı takdir edebilesiniz.

Kelime oyunları oynayın.

Kelime oyunlar hem eğlencelidirler hem de zekanızı çalıştırırlar. Kelime oyunlarını telefonunuza yükleyip arada, derede hemen biraz oynayabilirsiniz. Scrabble, satranç, go, amiral battı ya da da taboo gibi masa oyunlarını düzenli olarak oynamanın da, zeka ve hafızanın gelişimine çok büyük katkıda bulunduğuna dair epeyce araştırma sonucu var.

Akıllı insanlarla arkadaşlık edin.

Çok zeki insanlarla arkadaşlık etmek kişisel egonuzu zedeleyebilir, ama onlarla vakit geçirmek aynı zamanda inanılmaz derecede öğretici bir deneyimdir de. Özellikle de sizin uzmanlık ve ilgi alanlarınızın dışından insanlarla arkadaşlık etmek, zihninizin daha önce çalışmayan kıvrımlarının aktive olmasını sağlar.Çok okuyun.

Bu çok da yeni bir öneri değil tabii. Ama okumak zekileşmek konusunda hala bilinen en iyi araçlardan birisi. Neyi okumak sizi data çok akıllandırır biraz tartışmalı bir konu, ama her halükarda okumak okumamaktan daha akıllı ve daha akıllandırıcı bir eylemdir. O nedenle en kolay ve zevkli şekilde neyi okuyorsanız, onunla başlayın.

2000’li yılların en iyi Türkçe kitapları

Başkalarına anlatın.

“Bir şeyi kolayca anlatamıyorsanız onu yeterince öğrenmemişsiniz demektir” der Albert Einstein. Yeni öğrendiğiniz bir şeyi, arkadaşlarınıza öğretmek hafızanızı güçlendirir ve onu bir daha asla unutmazsınız.

Yeni şeyler deneyin.

Okumak ve anlatmak tamam da, yeni bir şeyler yapmayı denemenin öğretici ve zeka geliştirici etkisi başka hiç bir şeyde yoktur. İlla macera sporlarına atılın demiyoruz size, ama rutininiz dışında bir şeyleri denemek sizi çok daha akıllı kılacaktır.

Yeni bir dil öğrenin.

Yeni bir dil öğrenmenin beynin neredeyse tüm bölgelerini aktive ettiği biliniyor. Hayır, akıcı şekilde bir dili konuşmak iddiaasıyla yola çıkmanıza gerek yok. Her gün bir kaç kelimeyi ya da cümle kuruluşunu öğrenmeye çalışmak bile yeterince beyin canlandırıcı bir faaliyettir.

Kendinize boş zaman yaratın.

Günün kısa bir bölümünde bile olsa sessizce oturup beyninizi dinlendirmenin, gün içinde öğrendiklerinizin hafızanıza yerleşmesi konusunda büyük yararı olur. Bunun için meditasyon ya da doğada sessiz bir yürüyüş yapmak iyi birer araç olabilirler:

 

 

Kaynak: Inc

error: Content is protected !!
Inline
Inline