Beyaz Saçlara Doğal Çözüm. Anneanne Yöntemi Karışımla Kurtulun

Paylaş

Beyaz saçlar hem erkekler hem de kadınlar için estetik olarak sıkıntı yaratıyor. Özellikle erken yaşta başlayan beyazlamalar pek çok insanın insanın özgüvenini zedeliyor, beyazlardan kurtulmak için yoğun kimyasal işlemler uyguluyorlar. Peki boya gibi kimyasal işlemler uygulanmadan ne yapılabilir?

Artık 30’lu yaşlarında saçı beyazlamaya başlayan insan görmek neredeyse normal oldu Bunun pek çok sebebi var elbette. Genetik, stres, az ya da düzensiz uyumak, sağlıksız beslenmek vs.

Piyasada farklı markaların farklı renklerde sayısız saç boyası bulunuyor ancak bu boyalar saç ve saç derisi için oldukça zararlı.

Üstelik saç boyamak sürdürülebilir olmayan, düzenli tekrarlanması gereken maliyetli bir işlem. Bunun yerine beyazlara karşı uygulanabilecek pek çok doğal reçete var.

Duyunca kulak asmadığımız, ama çok işe yarayan anneanne yöntemleri vardır ya, her dert için ayrı bir devası olan… Bu eski ve popüler yöntem de saçı yavaş yavaş eski koyu rengine döndürüyor. Elbette işlemi düzenli uygulamak ve birkaç hafta ya da bir ay beklemek gerekiyor.

 

Karışımın Yapımı:

  • 5 ila 6 orta/büyük patatesleri soyun.
  • Kabukları pişireceğiniz bir kaba koyun ve 2 fincan su ekleyin. Su yüksek ateşte ısındıktan sonra kısın ve 15-20 dakika kaynatın.
  • Karışım soğuyunca büyük bir kaba koyun. Suyu süzüp patates kabuklarını atın. Elde ettiğiniz suyu hava geçirmeyecek bir cam şişede tutun. Daha iyi bir kokmasını istiyorsanız birkaç damla biberiye veya lavanta yağı ekleyebilirsiniz.
  • Saçınızı normalde yıkadığınız gibi yıkayın, saç kreminizi de sürüp 1-2 dakika bekletin ve yıkayın. Gri saç normalden daha kuru olduğu için iyice nemlenmiş olmalı.
  • Ardından yaptığınız patates suyuyla saçlarınıza masaj yapın ancak durulamayın!
  • Bu işlemden sonra saçınızı normal tarayıp kurutabilirsiniz.
  • Patates suyunu kesinlikle buzdolabında saklamayın!

İşlemi haftada 2-3 kere yapın. Saçınızın yapısına göre birkaç hafta ya da birkaç ay yapmanız gerekebilir. Sabırlı olun, sonuç almak biraz vakit alabilir ancak kesinlikle işe yarıyor!

 

Sonuç alamazsanız, aşağıdaki diğer yöntemleri de denemek isteyebilirsiniz.

Saç Beyazlamasına Karşı Diğer Doğal Çözümler ve Karışımlar

1- Kaynayan 1 litre suya 5 adet cevizin kurutulmuş yeşil kabuğu ilave edilir ve sadece 5 dakika kaynatılır. Elde edilen bu ceviz kabuğu çayı ile saçlar her gün saç diplerine masaj yapılarak yıkanır. Bu çay saçta kalır, durulanmaz! Bu uygulamaya 21 gün devam edilir. Bireysel farklılıklarımızı da hesaba katacak olursak bazılarımız için uygulama süresini uzatmak gerekebilir.

2- Kaynamakta olan 1 litre suya 10 adet cevizin sert olan dış kabuğu ilave edilir ve bu yöntemde 15 dakika kaynatma gerekir. Uygulama şekli birinci madde ile aynıdır.

3- Yukarıdaki malzemeyi bulamayanlar için önerilen bu yöntemde cam bir kabın içerisine 3 tatlı kaşığı ceviz yağı, yarım tatlı kaşığı kadar kristal tuz ve 1 tatlı kaşığı kadar alkali su koyulur ve malzemeler eriyene kadar karıştırılır. Elde edilen bu karışım tıpkı diğer maskeler gibi saç diplerine masaj yaparak uygulanır. Saç bir bone ile sarılarak, maske  1-3 saat arası saçta bekletilir ve yıkanır. Fakat yıkama sırasında şampuan değil sabun kullanmak gerekir. Son durulama suyu olarak ise elma sirkeli su kullanılır.

Sabun kullanmanız mümkün değilse size bu nokta da no poo yöntemini yani karbonatla saç yıkamayı da deneyebilirsiniz. Bildiğiniz gibi şampuansız saç yıkama olan bu yöntemin uygulama şekli için buraya tıklayabilirsiniz

 

Kaynak: http://www.healthyaeon.com/2016/11/goodbye-white-hair-leave-this-on-your.html

error: Content is protected !!
Inline
Inline
Araç çubuğuna atla